11:31:37 16.05.2025
Stiri

Plan de Acțiuni pentru situații excepționale în sectorul gazelor naturale, aprobat de Guvern: Standarde de securitate pentru infrastructură și aprovizionare, fixate oficial

Actualitate 30.10.2024 16:12 Vizualizări1076
Plan de Acțiuni pentru situații excepționale în sectorul gazelor naturale, aprobat de Guvern: Standarde de securitate pentru infrastructură și aprovizionare, fixate oficial
Poză simbol

Guvernul de la Chișinău a aprobat miercuri, 30 octombrie, Regulamentul și Planul de Acțiuni pentru situații excepționale în sectorul gazelor naturale.

Potrivit Ministerului Energiei, documentele stabilesc măsuri clare și prestabilite pentru a asigura aprovizionarea cu gaze naturale, adaptate la trei niveluri de criză: situație de alertă timpurie, situație de alertă și situație de urgență.

Regulamentului adoptat fixează oficial principalii indicatori pentru declararea nivelului de criză, dar și obligațiile de raportare și acțiunile care pot fi aplicate pentru fiecare nivel de criză, mecanismele de colaborare între întreprinderile din sectorul gazelor naturale, Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE), Ministerul Energiei și Comisia pentru Situații Excepționale (CSE).

„În funcție de tipul și gravitatea crizei, instituțiile implicate vor activa măsuri specifice, menite să asigure continuitatea furnizării de gaze naturale în republica noastră. (...) Toate aceste măsuri vor asigura consolidarea pregătirii autorităților responsabile și întreprinderilor din sectorul energetic de eventuale situații excepționale în sectorul gazelor naturale, în concordanță cu bunele practici UE. De asemenea, documentul include standarde esențiale de securitate pentru infrastructură și aprovizionare. Pentru menținerea stabilității în caz de urgență, aprovizionarea cu gaze va fi alocată prioritar consumatorilor protejați, inclusiv gospodăriilor, spitalelor, grădinițelor și altor instituții publice care prestează servicii sociale esențiale”, precizează Ministerul Energiei.

Un element important al Regulamentului prevede alocarea prioritară a gazelor pentru centralele electrice care produc energie electrică în baza gazelor naturale și au un rol critic în sistemul electroenergetic.

În cazul unei crize, Republicii Moldov îi va oferi asistență Secretariatul Comunității Energetice, prin Grupul de coordonare privind securitatea aprovizionării, care va facilita continuitatea fluxurilor de gaze în regiune.

Autor:
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Descoperă
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Sondaj
Ce scenariu pare mai realist?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte