09:30:42 29.03.2024
Stiri

Performanță REMARCABILĂ pentru echipa de fotbal a ziariștilor sportivi din R. Moldova. Reprezentanții APSM au câștigat Campionatul Țărilor Est-Europene și Balcanice!

Sport 13.10.2017 16:40 Vizualizări2152 Autor: Ziarul National

Echipa de fotbal a Asociației Presei Sportive din R. Moldova (APSM) a câștigat Campionatul Țărilor Est-Europene și Balcanice, competiție care a avut loc în Serbia, concomitent cu Congresul presei sportive din Balcani și Europa de Sud-Est.

Evenimentul, care s-a desfășurat la complexul sportiv Stara Pazova, Serbia, în perioada 10-13 octombrie curent, a adunat la start nouă echipe, inclusiv R. Moldova.

În finală, echipa noastră a trecut de Croația după loviturile de departajare cu scorul de 3-2.Timpul regulamentar al partidei s-a terminat cu scorul de 2-2, câștigătorul turneului fiind decis în urma loviturilor de la 11 metri.

Naționala R. Moldova a fost reprezentată de jurnaliștii Sergiu Carauș, Alexandru Fosa, Veaceslav Burghelea, Ion Fuștei, Veaceslav Nica, Oleg Istrati, Cristian Jardan, Alexandru Ambrosi și șeful delegației Eduard Ciobanu, președintele APSM. Deplasarea echipei din Moldova a fost realizată cu suportul financiar al companiei „PETROM MOLDOVA”, partenerul oficial al APSM.

Anul trecut, jurnaliștii sportivi din Moldova au fost eliminați în semifinale de Croația, reușind să-și ia revanșa în actuala ediție a turneului. Locul 3 a fost ocupat de echipa din Muntenegru, deținătoarea trofeului din anul 2016.