09:18:23 20.05.2026
Stiri

PD: „Rezultatele REFERENDUMULUI NU reprezintă o victorie pentru nimeni, dar este o ÎNFRÂNGERE uriașă pentru PSRM”

Politică 19.11.2017 22:17 Vizualizări4495
PD: „Rezultatele REFERENDUMULUI NU reprezintă o victorie pentru nimeni, dar este o ÎNFRÂNGERE uriașă pentru PSRM”

Principalul partid de la guvernare, Partidul Democrat (PD), consideră că rezultatele referendumului pentru demiterea primarului general al Chişinăului „nu reprezintă o victorie pentru nimeni”, dar ar indica „o uriaşă înfrângere pentru partidele de stânga, în special pentru PSRM, care a iniţiat referendumul, un semnal că populismul nu prinde la cetăţenii capitalei”.

„Chiar dacă cetăţenii sunt nemulţumiţi de situaţia din Chişinău, pe bună dreptate, ei au demonstrat astăzi că nu doresc să participe la jocul politic declanşat de socialişti şi partenerii lor, PCRM şi PN. PD mulţumeşte cetăţenilor pentru că au dat dovadă de înţelepciune şi nu s-au lăsat atraşi în capcana PSRM şi a celorlalte partide de stânga. Felicităm partidele proeuropene care au boicotat referendumul, pentru atitudinea politică matură, fermă şi consecventă, manifestată împotriva unei iniţiative care avea ca scop preluarea pe căi incorecte de către socialişti a Primăriei Chişinău”, se arată într-un comunicat de presă al PD.

Democrații susțin că este gata să se implice, ca principal partid de guvernare, şi „să sprijine conducerea Primăriei Chişinău, indiferent dacă este una interimară sau va lua sfârşit acest interimat, dar aşteptăm o viziune clară şi proiecte concrete pentru cetăţenii capitalei”.

„Facem apel la Consiliul Municipal Chişinău să-şi reia neîntârziat activitatea, să activeze în beneficiul oamenilor, să lase la o parte luptele politice şi să elaboreze un plan rapid de scoatere a Primăriei Chişinău din criza în care se află de mai multe luni”, încheie comunicatul de presă al democraților.

Menționăm că referendumul de revocare a primarului Dorin Chirtoacă, inițiat de socialiști, nu a trecut pragul electoral, la urne prezentându-se doar 17,53% dintre alegătorii din capitală.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri
20.05.2026 08:14 54 Horoscopul zilei 20.05.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.12 1 USD 17.32 1 RON 3.85 1 RUB 0.24 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte