PAS denunță prezența interlopilor și militarilor ruși la campionatul ilegal de kickboxing din Chișinău, susținut de Ion Ceban și o federație pro-Kremlin


Peste 200 de așa-ziși sportivi din Federația Rusă și Belarus, inclusiv interlopi și militari, dar și persoane aflate sub sancțiuni internaționale. Vor participa în perioada 22-29 iunie la un campionat de kickboxing organizat ilegal în capitala R. Moldova sub egida Primăriei municipiului Chișinău.
Acuzațiile au fost aduse de fracțiunea PAS din CMC. Aceasta subliniază faptul că acest campionat, finanțat din bugetul municipal, se va desfășura în parteneriat cu o structură sportivă nerecunoscută internațional, fiind legată direct de regimul de la Kremlin.
Aproximativ 140 de participanți vor sosi la Chișinău din Rusia, printre aceștia se numără și membri ai structurilor militare ruse: SOBR (trupe speciale Rosgvardia), CSKA (clubul sportiv al Armatei ruse), precum și angajați ai Ministerului de Interne rus. Din delegația statului agresor fac parte și sportivi din teritoriile Ucrainei sub ocupație rusă (peninsula Crimeea și Donețk) și persoane care promovează public invazia asupra Ucrainei având simboluri militare rusești.
La fel, din Belarus vor veni 60 de sportivi, printre care și persoane sub sancțiuni internaționale. Printre acestea se numără Dmitri Șakuta. Acesta este suspectat că ar fi fost implicat în uciderea unui activist belarus și interzis în Țările Baltice, fiind inclus și în lista sancțiunilor SUA. Dmitri Șakuta ar fi fost parte din grupul de intervenție al OMON care în 2020 l-ar fi răpit și ucis pe activistul Roman Bondarenko.









































































