18:56:46 10.06.2026
Stiri

Parlamentul de la Chișinău solicită ajutor de la NATO: „Această problemă există pe tot teritoriul R. Moldova”

Social 30.10.2019 15:55 Vizualizări2433
Parlamentul de la Chișinău solicită ajutor de la NATO: „Această problemă există pe tot teritoriul R. Moldova”

Parlamentul de la Chișinău solicită sprijinul, inclusiv financiar, al NATO pentru evacuarea pesticidelor periculoase din R. Moldova, stocate în 23 de depozite de pe tot teritoriul republicii încă din perioada sovietică.

Solicitarea i-a fost transmisă Kristinei Baleisyte, șefa Oficiului de legătură NATO în R. Moldova, de către șeful Comisiei parlamentare pentru securitate națională, apărare și ordine publică, Chiril Moțpan.

„Această problemă există pe tot teritoriul R. Moldova. Mai mult de 1 600 de terenuri sunt contaminate cu pesticide din categoria poluanților organici persistenți și produse industriale. Suprafața terenurilor contaminate constituie circa 3,336 de milioane de metri pătrați. Aceste substanțe se extind și în apele subterane”, a declarat astăzi Moțpan, în cadrul unei conferințe de presă susținute la Parlament.

Potrivit deputatului, în R. Moldova există în prezent 201 tone de pesticide perimate în formă solidă și alte 88,5 tone în formă lichidă care necesită evacuare imediată.

O asemenea situație se atestă și în localitatea Hârbovăț, raionul Anenii Noi, unde există „o cantitate impunătoare de substanțe toxice, pesticide și recipiente cu chimicale periculoase”, iar localnicii se tem pentru sănătatea lor.

Depozitul de pesticide din această localitate nici nu ar fi păzit, afirmă Chiril Moțpan.

Pe moment, 19 din cele 23 de depozite cu substanțe periculoase sunt păzite de angajații de la Ministerul de Interne, dar majoritatea s-ar afla într-o stare dezastruoasă.

Menționăm că, începând cu anul 2003, statele NATO au alocat 2,2 milioane de euro și au ajutat la evacuarea a 1 269 de tone de substanțe chimice din R. Moldova, care au fost transportate pentru distrugere în Polonia, în cadrul proiectului „Parteneriat pentru Pace”. Alte 1 976 de tone au fost evacuate și distruse în Franța, în cadrul altor proiecte finanţate de partenerii externi.

În total, din perioada sovietică, pe teritoriul Republicii Moldova au rămas 7 245 de tone de pesticide.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri
10.06.2026 08:38 624 Horoscopul zilei 10.06.2026
09.06.2026 08:00 1015 Horoscopul zilei 09.06.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.07 1 USD 17.35 1 RON 3.83 1 RUB 0.24 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte