06:12:28 26.03.2026
Stiri

Obiectivele concrete pentru noul șef al Serviciului Prevenirea şi Combaterea Spălării Banilor: „Vom lucra asupra reglementărilor ce țin de sancțiuni, transpunerea sancțiunilor internaționale și aplicarea acestora în R. Moldova”

Actualitate 15.12.2022 13:23 Vizualizări2003
Obiectivele concrete pentru noul șef al Serviciului Prevenirea şi Combaterea Spălării Banilor:  „Vom lucra asupra reglementărilor ce țin de sancțiuni, transpunerea sancțiunilor internaționale și aplicarea acestora în R. Moldova”

Prim-ministra Natalia Gavrilița l-a prezentat astăzi colectivului de la Serviciul Prevenirea şi Combaterea Spălării Banilor pe noul director al instituției, Daniel-Marius Staicu. Șefa Executivului a menționat că acesta are o experiență profesională vastă atât în R. Moldova, cât și în România, în domeniul investigării și combaterii evaziunii fiscale, spălării banilor, fraudelor fiscale și identificării activelor.

În acest context, prim-ministra și-a exprimat convingerea că noul conducător va aduce o contribuție substanțială în procesul dezvoltare a Serviciului, de aplicare a legislației de sancțiuni în R. Moldova și implementarea acțiunilor concrete, în beneficiul cetățenilor.

„Avem mai multe priorități pe termen scurt și mediu privind de activitatea Serviciului. Vom lucra asupra reglementărilor ce țin de sancțiuni, transpunerea sancțiunilor internaționale și aplicarea acestora în republica noastră. De asemenea, trebuie să ne concentrăm pe îmbunătățirea cooperării între instituțiile statului, în vederea combaterii corupției, iar în contextul parcursului nostru de integrare europeană - Serviciul va ajusta legislația națională în domeniu”, a spus Natalia Gavrilița.

În același timp, potrivit prim-ministrei, rămâne importantă relația cu mediul de afaceri și organizarea activității de prevenire a ilegalităților, fără a crea impedimente pentru business. Totodată, o prioritate rămâne și accelerarea procesului de readucere în R. Moldova a activelor furate.

La rândul său, Daniel-Marius Staicu a precizat că sarcina de bază va rămâne eficientizarea activității Serviciului: „Vom intensifica atât comunicarea cu instituțiile statului, cât și cu mediul privat, ca să avem o activitate cât mai eficientă. Sunt convins că, alături de colegi, vom transpune legislația în vederea susținerii parcursului european al R. Moldova și vom realiza toate obiectivele propuse”.

De menționat că președinta Maia Sandu i-a acordat cetățenia R. Moldova fostului șef al Oficiului Național de Prevenire și Combatere a Spălării Banilor din România, Daniel-Marius Staicu, iar la puțin timp acesta a fost numit director al Serviciului Prevenirea şi Combaterea Spălării Banilor.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri
25.03.2026 08:00 698 Horoscopul zilei 25.03.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.23 1 USD 17.44 1 RON 3.97 1 RUB 0.22 1 UAH 0.40
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte