15:03:07 29.03.2024

O nouă MEDALIE la Campionatul European de taekwondo WT pentru britanicul naturalizat Aaron Cook

Sport 14.05.2018 12:00 Vizualizări1304 Autor: Ziarul National

Britanicul naturalizat, Aaron Cook, a înregistrat o nouă performanță sub culorile tricolorului, după ce a câștigat medalia de argint la Campionatul European de taekwondo, versiunea olimpică WT, desfăşurat în oraşul Kazan (Rusia).

Cook s-a clasat pe locul doi în categoria de greutate de până la 80 de kilograme după ce a pierdut în finală în faţa rusului Maxim Hramţov. În sferturi, Aaron Cook l-a învins cu scorul de 26:12 pe francezul Ismael Bouzid, iar în semifinale a trecut de Denys Voronovskyy (Ucraina).

Aceasta este a doua medalie la Campionatele Europene obținută de britanicul Aaron Cook pentru R. Moldova. El a mai reuşit o performanţă în anul 2016, când a cucerit medalia de bronz.

Aaron Cook reprezintă republica noastră din 2015 şi este unul dintre cei mai buni luptători de taekwondo din lume. În anii 2015 şi 2017, Aaron Cook a fost desemnat cel mai bun sportiv al R. Moldova de către Asociaţia Presei Sportive din Moldova.

La Europenele de taekwondo din Kazan R. Moldova a fost reprezentantă de 7 sportivi. Stepan Dimitrov a urcat pe podium, cucerind bronzul în categoria 58 kg. În aceiași categorie de greutate, Serghei Uscov a ocupat locul V. O performanţă asemănătoare a reuşit şi Ana Ciuchitu, care s-a clasat pe locul V în categoria 62 kg. Tatiana Ţâmbălari, Cristin Cilibiu şi Vadim Dimitrov au avut o evoluţie modestă, cedând adversarilor săi în primele lupte.

29.03.2024 09:13 Nicolae Negru Nicolae Negru // Încă o dată despre u...

25.03.2024 09:14 Nicolae Negru Nicolae Negru // Putin căzut de pe ca...

22.03.2024 09:05 Nicolae Negru Nicolae Negru // De ce ideea referend...

Sunteți de-acord ca referendumul constituțional privind aderarea R. Moldova la Uniunea Europeană să fie organizat în aceeași zi cu alegerile prezidențiale din anul curent?