O copilă de 15 ani s-a înecat în Nistru: Trupul neînsuflețit al acesteia a fost găsit cu un scaner specializat, la o adâncime de cinci metri


Trupul neînsuflețit al unei minore de 15 ani a fost scos în dimineața zilei de astăzi, 27 iunie, din râul Nistru.
Fata s-a înecat în după-amiaza zilei de 26 iunie, în apropiere de localitatea Răscăieți, raionul Ștefan Vodă.
Potrivit Inspectoratului General pentru Situații de Urgență, fata a mers la scăldat cu alte două prietene.
Două fete au intrat în râu, iar una se afla pe mal. Peste o perioadă, fetele au dat semne că se îneacă. Minora aflată pe mal a încercat să le salveze, reușind să scoată la mal doar una dintre ele.
Fata în vârstă de 15 ani s-a scufundat sub apă și nu a mai ieșit.
Salvatorii au efectuat lucrări de căutare subacvatică pe parcursul serii, fiind suspendate pe timp de noapte.
Duminică dimineață, corpul neînsuflețit al minorei a fost găsit de echipa de scafandri la o distanță de 70 de metri de locul înecului, la o adâncime de 5 metri.
Pentru căutarea și recuperarea minorei a fost utilizat un scaner sonor din dotarea IGSU.
De la începutul anului 2021, în bazinele acvatice din republică și-au pierdut viața 35 de persoane, inclusiv 5 minori.
Salvatorii îndeamnă oamenii să nu meargă la scăldat în locuri neautorizate și necunoscute, iar persoanele care au în grijă minori să-i monitorizeze strict și să nu le permită aflarea în locuri nesigure.









































































