09:54:26 29.03.2024
Stiri

Novak Djokovic a câştigat al treilea titlu la US Open, egalându-l pe Sampras la numărul de trofee în turneele de Mare Şlem

Sport 10.09.2018 10:15 Vizualizări1570 Autor: Ziarul National

Novak Djokovic a câştigat, duminică, al treilea titlu la US Open, după o finală de trei ore şi 15 minute cu Juan Martin del Potro, scor 6-3, 7-6(4), 6-3. Sârbul încheie sezonul Slam-urilor pe 2018 cu două trofee consecutive, la Wimbledon şi Flushing Meadows, egalându-l astfel la numărul total de titluri de Mare Şlem pe americanul Pete Sampras (14 trofee).

Djokovic a încheiat partida având doar o lovitură câştigătoare în plus faţă de Juan Martin del Potro (32-31), însă nivelul de joc atins în finalul primului set şi apoi reaccesat în al treilea, a fost cu adevărat impresionant.

După un start intens de meci, dar lipsit de ameninţări reale la retur, Djokovic a lansat, la 3-3, un atac apăsat, concretizat cu serie de trei game-uri câştigătoare.

Setul doi a depăşit 90 de minute - durata unui meci de fotbal - şi a arătat partea umană a sârbului într-o luptă crâncenă, la baionetă, în care Djokovic a reuşit totuşi să iasă învingător, cu dârzenia caracteristică. O primă desprindere în set la 3-1 a lui "Nole" a fost parată de Juan Martin del Potro, cu un prim break, în game-ul 15 al finalei, pe fondul iritării crescute a sârbului, cauzate de reacţiile unei tribune ce înclina clar balanţa preferinţelor spre adversar şi care s-a manifestat de-a lungul întregului meci ca la o confruntare de Cupa Davis sau de Cupă Mondială de fotbal. Del Potro a profitat, însă nu până la capăt. Trecut în premieră la conducere pe tabelă, 4-3 în setul doi, argentinianul a trecut pe lângă un break crucial, irosind trei mingi de break într-un game maraton de 20 de minute pe lansarea sârbului. Scăpat dintr-o situaţie-limită, Djokovic a reuşit să gestioneze tiebreak-ul mai bine decât Del Potro, revenind de la 1-3 pentru a se impune cu 7-4.

Setul trei a adus o nouă mostră de tenis galactic marca Novak Djokovic, Del Potro fiind pur şi simplu exasperat de super-defensiva sârbului şi de execuţiile inventate de acesta. Chiar dacă, din nou, un break nu i-a fost de ajuns lui Djokovic pentru a se impune, sârbul a deţinut controlul. Break-ul decisiv a venit în game-ul opt al setului trei, declanşat de o dublă greşeală a numărului 3 mondial.

Pentru Novak Djokovic, victoria a venit cum nu se putea mai dulce, cu un smash decisiv - a 31-a sa lovitură câştigătoare, care l-a făcut imediat să se prăbuşească pe spate, la câţiva centimetri de fileu.

111 puncte a câştigat Djokovic în finala de la US Open 2018, cu 5 mai multe decât Del Potro

47 greşeli neforţate a comis Del Potro

14 titluri de Mare Şlem are acum Novak Djokovic în palmares, urcând pe locul 3 în clasamentul all-time, la egalitate cu Pete Sampras. Roger Federer domină topul cu 20 de trofee, urmat de Rafael Nadal - cu 17 trofee.

6 titluri la Australian Open, 1 la Roland Garros, 4 la Wimbledon, 3 la US Open formează palmaresul lui Novak Djokovic în turneele de Mare Şlem.

Sursa: prosport.ro