Muncă nedeclarată în R. Moldova: 80% din cele aproape 3 000 de persoane prinse cu salariile în plic în ultimul an, trecute la contracte de muncă legale
Inspectoratul de Stat al Muncii (ISM) a depistat, în ultimul an, 2 993 de persoane care munceau „le negru” în mai multe companii din R. Moldova.
În urma acțiunilor inspectorilor ISM, 80% dintre persoanele care făceau muncă nedeclarată sau 2 415 au fost legalizate.
Mai exact, patronii au fost determinați să încheie contracte de muncă legale cu angajații, pentru ca aceștia să beneficieze de toate drepturile legale ce li se cuvin.
Numai pe parcursul lunii noiembrie curent, Inspectoratul de Stat al Muncii a descoperit cazuri de muncă nedeclarată la 88 de companii din cele 233 verificate, în care munceau la negru 373 de persoane.
Campania de monitorizare a muncii nedeclarate a fost lansată în noiembrie 2023.
VIDEO // Un nou atac armat în Sydney. Patru persoane au fost înjunghiate într-o biserică, în timpul slujbei. Momentul, transmis LIVE
Ce se întâmplă dacă înghiți sâmburii de măsline? Nici nu-ţi imaginezi
Marina Tauber oferă DETALII despre mitingul de duminică. Deputata infirmă că s-ar pregăti destabilizări: „Va fi o acțiune pașnică. Protestele, mitingurile sunt acțiuni democratice”