02:17:23 07.04.2026
Stiri

Moscova, nou atac la Washington: Să nu facă presiuni în chestiunea Nord Stream 2

Actualitate 30.11.2021 07:58 Vizualizări1342
Moscova, nou atac la Washington: Să nu facă presiuni în chestiunea Nord Stream 2 Agerpres

Kremlinul a atenţionat luni SUA să nu facă presiuni asupra nimănui în problema procedurii de certificare a gazoductului rus Nord Stream 2, informează Reuters şi TASS.

„Este foarte important, desigur, ca SUA să nu facă presiuni asupra nimănui în legătură cu realizarea - care continuă - şi certificarea acestui proiect", a declarat purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov.

Întrebat dacă preşedintele rus va aborda această problemă în timpul unei posibile discuţii cu omologul său american Joe Biden, Peskov a răspuns afirmativ. Cu toate acestea, el a adăugat că, în opinia sa, această temă nu se află pe un loc foarte important în contactele bilaterale ruso-americane. „Acum e o fază a aşteptării, când organismul de reglementare îşi îndeplineşte sarcina pentru certificarea acestui obiect de infrastructură, foarte important pentru toată Europa, restul nu trebuie să intereseze SUA", a subliniat Peskov.

Statele Unite sunt în continuare sceptice faţă de conducta aproape finalizată, dar administraţia Biden a indicat că este gata să îşi modereze poziţia faţă de proiect, al cărui scop este transportul gazelor din Rusia în Germania pe un traseu care ocoleşte Ucraina, în timp ce Kievul are nevoie de veniturile din tranzit.

SUA şi Germania au realizat un progres în conflictul referitor la Nord Stream 2 în iulie, când Washingtonul a decis să nu aplice sancţiuni drastice operatorului conductei. Gazoductul submarin a fost afectat însă de o nouă întârziere săptămâna trecută: autorităţile germane au suspendat procedura de certificare.

Agenţia Federală a Reţelelor din Germania (Bundesnetzagentur, BNetzA) a anunţat suspendarea procedurii de avizare a Nord Stream 2, invocând prevederea UE conform căreia operatorul gazoductului trebuie să fie independent de producătorul de gaz.

Operatorul, Nord Stream 2 AG, este o subsidiară a gigantului energetic rus Gazprom.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri
06.04.2026 08:29 649 Horoscopul zilei 06.04.2026
05.04.2026 07:55 1117 Horoscopul zilei 05.04.2026
04.04.2026 08:15 1297 Horoscopul zilei 04.04.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.25 1 USD 17.53 1 RON 3.97 1 RUB 0.22 1 UAH 0.40
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte