Maia Sandu onorează memoria victimelor deportărilor staliniste și anunță un pas important în accesul la arhivele istorice


Acum 84 de ani, în noaptea de 12 spre 13 iunie 1941, în Moldova s-a desfășurat prima operațiune a deportărilor staliniste. Mii de familii au fost trezite de prezența soldaților înarmați în curțile lor. Bunici, părinți și copii au fost forțați să-și părăsească locuințele, urcați în vagoane marfare și deportați la mari distanțe.
„Sovieticii au sfâșiat vieți, au despărțit familii și au condamnat nevinovați. Deportații și-au pierdut tot ce au construit și au ajuns în lagăre de muncă forțată, de unde mulți nu s-au mai întors”, a declarat Președinta Maia Sandu, într-un mesaj dedicat comemorării victimelor deportărilor.
Președinta a afirmat că durerea acelor timpuri încă ne tulbură. „O simțim ori de câte cineva încearcă să nege sau să ascundă adevărul. Cel mai mare respect față de strămoșii noștri constă în a păstra vie memoria suferinței lor și a ne asigura că asemenea tragedii nu vor mai avea loc. Avem datoria să nu uităm și să rostim adevărul”, a susținut Maia Sandu.
Președinta a adăugat că ieri, după opt decenii de așteptare, un pas major spre adevăr și recunoaștere a fost realizat: aproximativ 20.000 de dosare ale deportaților au fost transferate la Arhiva Națională. „Din luna iulie, fiecare familie își poate căuta rădăcinile și reda un nume celor pierduți în dictatură. Odată cu acest transfer, toate dosarele represiunilor politice din perioada comunistă sunt acum adunate la Arhiva Națională”, a subliniat Maia Sandu.









































































