Stiri

Maia Sandu CONDAMNĂ bombardamentele lui Putin asupra Ucrainei și violarea spațiului aerian al R. Moldova de către rachetele rusești. ,,În timp ce țările noastre sărbătoresc Crăciunul, Kremlinul alege distrugerea"

Actualitate 25.12.2024 13:02 Vizualizări2104
Maia Sandu CONDAMNĂ bombardamentele lui Putin asupra Ucrainei și violarea spațiului aerian al R. Moldova de către rachetele rusești. ,,În timp ce țările noastre sărbătoresc Crăciunul, Kremlinul alege distrugerea

Președinta Maia Sandu a condamnat astăzi bombardamentele violente asupra Ucrainei ordonate de Vladimir Putin și violarea spațiului aerian al R. Moldova de către rachetele rusești.

Potrivit Maiei Sandu, Rusia a ales să bombardeze Ucraina chiar de Nașterea lui Hristos.

,,În timp ce țările noastre sărbătoresc Crăciunul, Kremlinul alege distrugerea — țintind infrastructura energetică a Ucrainei și încălcând spațiul aerian al R. Moldova cu o rachetă, acțiuni care încalcă în mod clar dreptul internațional", a scris Maia Sandu pe rețeaua X.

Citește și:
Rusia terorizează Ucraina cu un atac aerian masiv, în dimineața de Crăciun. Rachetele lui Putin au violat din nou spațiul aerian al R. Moldova

În această dimineață de Crăciun, Rusia a atacat din nou sistemul energetic ucrainean folosind un arsenal întreg de rachete și drone. Deocamdată nu au fost raportate perturbări în sistemul energetic al R. Moldova, care este conectat cu cel din Ucraina.

Potrivit rapoartelor Poliției de Frontieră, una din rachetele lansate de Rusia a fost observată de o patrulă pe direcția Iampol - Cosăuți. Ulterior, una din rachete ar fi traversat spațiul aerian al R. Moldova în zona Otaci - Moghilev Podilsk și a ieșit prin frontiera cu România în zona Dorohoi - Herța. La momentul actual, au loc verificări suplimentare.

Î.S. „Moldelectrica” susține că sistemul de transport și de sistem al energiei electrice activează în regim stabil.

,,Deconectări cauzate de atacul asupra Ucrainei nu au fost înregistrate. Pentru a sprijini menținerea stabilității operaționale și eficiența rețelei, adresăm consumatorilor rugămintea de a optimiza utilizarea energiei electrice în intervalele de vârf", informează ,,Moldelectrica".

Autor: ZiarulNational
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.14 1 USD 17.27 1 RON 3.83 1 RUB 0.20 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri