Liderul unei țări NATO propune un PLAN REALISTIC pentru încheierea războiului din Ucraina


Președintele Turciei, Recep Tayyip Erdogan, va prezenta planul său pentru încheierea războiului din Ucraina la summit-ul G20 care are loc timp de două zile, începând de luni, 18 noiembrie. Acesta include trei elemente importante și ar fi „cea mai realistă abordare”, susțin unii oficiali turci.
Prioritatea președintelui Turciei la summit-ul G20 ar fi planul de pace pe care i-l va propune liderului ucrainean Volodimir Zelenski. Erdogan vrea chiar negocieri de pace la Istanbul pentru încheierea războiului din Ucraina.
Planul de pace care va fi propus de Erdogan la Rio de Janeiro, potrivit bloomberg.com, include concesii majore din partea Ucrainei, dar și garanții pentru securitatea țării.
Primul pas pe care ar trebui să-l facă Ucraina ar fi să amâne cu 10 ani discuțiile despre aderarea la NATO. Pentru a convinge Kievul să accepte asta, Ucraina va primi ajutor militar în următorul deceniu.
Nucleul planului de pace al lui Erdogan este crearea unei zone demilitarizate în estul regiunii Donbas, unde ar ajunge și trupe internaționale pentru a asigura stabilitatea.
Sursele apropiate președintelui turc spun că aceasta este „cea mai realistă abordare”, mai ales în contextul în care războiul ar putea continua în defavoarea Ucrainei în următoarele luni, potrivit informațiilor lui Erdogan.
Negocierile de pace ar prioritiza un armistițiu cât mai rapid, în timp ce soarta teritoriilor ucrainene ocupate de Rusia ar putea fi rezolvată pe viitor.









































































