Stiri

Liderul partidului de la guvernare își anunță susținerea pentru campionul mondial la judo: „I-am promis să-i fiu alături în continuare și să-l ajut cu tot ce este nevoie”

Sport 16.08.2017 13:00 Vizualizări2967
Liderul partidului de la guvernare își anunță susținerea pentru campionul mondial la judo: „I-am promis să-i fiu alături în continuare și să-l ajut cu tot ce este nevoie”

Medaliatul cu aur la Campionatul Mondial de judo printre cadeți, Eugen Matveiciuc, va fi susținut de liderul Partidului Democrat, Vlad Plahotniuc, pentru ca să obțină și pe viitor performanțe pentru R. Moldova.

O promisiune în acest sens a fost făcută de Vlad Plahotniuc în cadrul unei întrevederi cu sportivul.

„Am avut o întâlnire extrem de plăcută cu Eugen Matveiciuc, sportivul moldovean care a devenit recent campion mondial la judo printre cadeți. Am discutat despre performanță, despre ce presupune ea, dar și despre cum putem să ducem faima Moldovei în lume. Mă bucur că în țara noastră sunt asemenea tineri ambițioși și talentați, care își stabilesc ținte înalte și care reușesc să le atingă prin muncă și dedicație.

I-am mulțumit lui Eugen pentru efortul pe care îl depune zi de zi și pentru realizările care ne fac să fim mândri că suntem moldoveni. I-am promis să-i fiu alături în continuare și să-l ajut cu tot ce este nevoie pentru ca el să reușească și alte rezultate frumoase în disciplina sportivă pe care a ales-o”, a scris politicianul pe o rețea de socializare.

Amintim că Eugen Matveiciuc, în vâstă de 16 ani, a obținut medalia de aur la Campionatul Mondial de judo rezervat cadeților în limitele categoriei de greutate 81 kg. Până a ajunge în finală, Matveiciuc a trecut de sportivi din Brazilia, Armenia, Canada și Tadjikistan. În finală, judocanul moldovean l-a învins pe argentinianul Agustin Gil.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri

Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.09 1 USD 17.65 1 RON 3.84 1 RUB 0.22 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri