05:13:59 25.04.2024
Stiri

Sport 11.02.2014 10:15 Vizualizări2143 Autor: Ziarul National
JOCURILE OLIMPICE // Victor Pânzaru a RATAT finala la proba sprint. Doar locul 77 din 86 sports.md

UPDATE 12.53 // Schiorul moldovean Victor Pânzaru, care își serbează astăzi ziua de naștere, a rata calificarea în finala probei de sprint. Acesta a terminat cursa cu timpul de 4.04.91, la 36 de secunde și 56 de sutimi mai slab decât primul clasat. În finală s-au calificat 30 de schiori. Pânzaru s-a clasat pe locul 77 din 86 de participanți.

Schiorul moldovean Victor Pânzaru face astăzi 22 de ani și chiar de ziua sa va intra în concurs începând cu ora 12.25, la proba de schi fond (sprint).

Pânzaru participă pentru a doua oară la Jocurile Olimpice și de fiecare dată a fost portdrapelul delegației noastre și și-a serbat ziua de naștere în satul olimpic.

Acesta își dorește un cadou de ziua sa, și anume: calificarea în finala probei, care va avea loc astăzi, începând cu ora 14.00.

86 de schiori vor lua startul la proba de sprint, iar jumătate dintre aceștia se vor califica în finală. Victor Pânzaru va porni al 83-lea din cei 86 de schiori care vor lua startul.

De menționat că doi din cei patru sportivi moldoveni prezenți la Jocurile Olimpice și-au încheiat evoluția. Bogdan Macovei (sanie) a ocupat locul 35 din 39, iar schioarea Alexandra Camenscic a terminat ultima (locul 84).