07:49:13 25.04.2024

Sport 09.02.2014 16:59 Vizualizări2476 Autor: Ziarul National
Cea mai scumpă Olimpiadă, cele MAI IEFTINE MEDALII. Vezi cine conduce în clasamentul pe medalii prosport.ro

Mii de ore de muncă, multe sacrificii, antrenamente dure şi obositoare, toate acestea pentru o medalie. Organizatorii Jocurilor Olimpice de la Soci au pregătit cele mai mari medalii din istoria competiţiei, dar şi cele mai ieftine, potrivit gsp.ro.

Revista „Forbes” a anunţat că o medalie de aur a costat în jurul a 566 de dolari (aproximativ 417 euro), fiind cu 20% mai ieftină decât recordul de valoare stabilit la Jocurile Olimpice de vară de la Londra din 2012. Atunci, o medalie de aur valora 708 dolari (aproximativ 522 de euro).

Medalia de aur de la Soci cântăreşte 531 de grame şi are o grosime de 10 milimetri şi un diametru de 100 de milimetri, făcând din ea cea mai mare medalie din istoria Jocurilor Olimpice.

Dacă medalia din aur ar fi fost făcută din aur masiv, ar fi costat aproximativ 21 478 de dolari. Ultima dată cînd au existat medalii din aur masiv a fost în 1912, la Jocurile Olimpice de vară de la Stockholm, Suedia.

Acum, medaliile olimpice din aur conţin 525 de grame de argint, cu un semn distinctiv 960 (care atestă faptul că medalia este autentică), şi 6 grame de aur, cu un semn distinctiv de 999.

Medaliile de argint conţin 525 de grame de argint, cu un semn distinctiv de 960. Valoarea unei medalii este de aproximativ 323 de dolari (aproximativ 297 de euro).

Cele de bronz sunt realizate dintr-un amestec de cupru cu zinc şi staniu, adică aliajul din care e compus bronzul, şi au un semn distinctiv, 460. Medalia de bronz valorează 3,25 dolari (aproximativ 3 euro).

Toate metalele folosite la fabricarea de medalii, inclusiv un aliaj ecologic de cupru şi zinc pentru medaliile de bronz, provin din Rusia.

La Soci 2014, medaliile conţin şi un material policarbonat transparent, ceea ce le dă un sentiment de lejeritate în design.

Bijutieri, ceasornicari licenţiaţi şi designeri ruşi au luat parte la concursul pentru proiectarea medaliilor. Au fost propuse 11 modele şi, dintre acestea, un grup de experţi a ales designul.

40 de miliarde de euro a cheltuit Rusia pentru organizarea Jocurilor Olimpice de la Soci

• Austria a câştigat prima medalie de aur a zilei. Matthias Mayer a devenit campion olimpic la coborâre - schi alpin. Achiriloaie a fost penultimul - locul 46, fiind înregistrat cu o întârziere de peste 11 secunde
  • Statele Unite au câştigat aurul la slopestyle-feminin prin Jamie Anderson. Jenny Jones a câştigat bronzul pentru Marea Britanie, prima medalie obţinută pe zăpadă din istorie pentru britanici
  • Dario Cologna este campion olimpic la schiatlon. Fondistul elveţian s-a impus într-o cursă pasionantă. Paul Pepene a sosit pe locul 48
  • Olanda, patru medalii la patinaj viteză. Zestrea s-a mărit după aurul Irenei Wust de la 3.000 de metri

Sage Kotsenburg (SUA) este primul campion olimpic la Soci, după ce a câştigat proba de slopestyle (snowboard)

• Fondista Marit Bjoergen a ajuns la nouă medalii olimpice. Norvegianca s-a impus azi în proba de schiatlon - 15 km. Timea Sara a terminat pe locul 60
  • Olanda a luat trei medalii dintr-o lovitură la patinaj viteză. Sven Kramer a luat aurul la 5.000 de metri, fiind urmat de compatrioţii săi Blockhuijsen şi Bergsma