21:10:20 02.05.2025
Stiri

INTERZIȘI în UE și în Federația Rusă: ZECI de cetățeni ai R. Moldova au fost DEPORTAȚI săptămâna trecută

Moldovenii în lume 06.02.2017 11:23 Vizualizări15195
INTERZIȘI în UE și în Federația Rusă: ZECI de cetățeni ai R. Moldova au fost DEPORTAȚI săptămâna trecută Unimedia

Zeci de cătățeni ai R. Moldova nu au putut intra, săptămâna trecută, în Uniunea Europeană sau în Federația Rusă, iar alți 11 au fost deportați.

Datele Poliției de Frontieră arată că, în perioada 30 ianuarie - 5 februarie curent, șapte moldoveni au fost deportați din UE, iar alți patru - din Federația Rusă.

Totodată, câte 12 cetățeni ai R. Moldova nu au avut acces în UE și în Federația Rusă.

Anterior, Moscova a anunțat că, în ultimii ani, peste 50 de mii de moldoveni au primit interdicție de a intra în Federația Rusă.

În aceeași perioadă, 33 de cetăţeni străini, dar și 76 de mijloace de transport au primit refuz de intrare în Republica Moldova.

Poliția de Frontieră mai transmite că 22 de cetăţeni străini au încălcat regimul de şedere pe teritoriul Republicii Moldova pe parcursul săptămânii trecute.

Autor:
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Descoperă
Punct de vedere NAȚIONAL
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

27.12.2024 09:10 Nicolae Negru Nicolae Negru // Maia Sandu, al doile...

Sondaj
Credeți că lupta împotriva corupției mari va fi impulsionată prin comasarea Procuraturii Anticorupție și PCCOCS?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte