Ialoveni: Și-a omorât soția, dar pentru a ascunde urmele crimei i-a schimbat hainele și a machiat-o, spunând că „așa a găsit-o”. Bărbatul riscă detenție pe viață pentru violență în familie
![Vizualizări](/img/eye.jpg)
![Ialoveni: Și-a omorât soția, dar pentru a ascunde urmele crimei i-a schimbat hainele și a machiat-o, spunând că „așa a găsit-o”. Bărbatul riscă detenție pe viață pentru violență în familie](/getimages/620x2000x2/large/e559aaa21fed3d64a6a0ed77471ee58e.jpg)
Un bărbat în vârstă de 63 de ani dintr-un sat din raionul Ialoveni riscă până la 20 de ani de închisoare sau detenție pe viață pentru că și-a omorât, în decembrie 2023, soția.
Mai mult, pentru a șterge urmele crimei, acesta a îmbrăcat trupul neînsuflețit în haine curate, hainele murdare de sânge le-a pus în mașina de spălat, a acoperit leziunile de pe fața femeii cu machiaj, după care a sunat, pe 28 decembrie 2023, serviciul de urgență 112, comunicând că și-a găsit soția decedată.
Procuratura raionului Ialoveni, care anunță trimiterea în judecată a cauzei penale pe numele făptașului, susține că, potrivit raportului de expertiză judiciară medico-legală, moartea victimei a survenit cu trei-patru zile înainte de efectuarea autopsiei.
„În luna decembrie 2023, urmărind scopul omorului soției sale cu care locuia într-un sat din raionul Ialoveni, aflându-se la domiciliu, în circumstanțe de timp nestabilite, i-a aplicat acesteia multiple lovituri cu corpuri contondente, peste diferite părți ale corpului, cauzându-i leziuni, care au dus la decesul victimei”, precizează procurorii.
Învinuitul, care tocmai își ispășise o altă pedeapsă de 6 ani de închisoare pentru violență în familie, a refuzat să facă declarații la caz.
Acum, bărbatul, aflat în arest preventiv, riscă o pedeapsă maximă sub formă de închisoare de până la 20 ani sau detenție pe viață omor intenționat, săvârșit asupra unui membru de familie, cu deosebită cruzime.
![](/getimages/620x2000x2/large/3b9af5ade4b4ca948b43e3a6d3cdb26e.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/cef62988fd56168cc2319c0e6b5645b7.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/a4758362b56d2017da39677ce30339be.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/860b4f52bf03ae3ba5aa97739ebd1351.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/97196f6097c2b098c759417440d13b2d.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/67753a8022633d3f1de6cec148490315.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/34b2d9ef04958203e770ccdcb0143689.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/727433ab59ecee6122a608d7d9b50821.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/38aca113b695433a8fbb4d26d1006a17.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/da06ee5375cab9fb731e62975a6050f7.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/3b9af5ade4b4ca948b43e3a6d3cdb26e.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/cef62988fd56168cc2319c0e6b5645b7.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/a4758362b56d2017da39677ce30339be.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/860b4f52bf03ae3ba5aa97739ebd1351.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/97196f6097c2b098c759417440d13b2d.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/67753a8022633d3f1de6cec148490315.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/34b2d9ef04958203e770ccdcb0143689.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/727433ab59ecee6122a608d7d9b50821.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/3b9af5ade4b4ca948b43e3a6d3cdb26e.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/cef62988fd56168cc2319c0e6b5645b7.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/a4758362b56d2017da39677ce30339be.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/860b4f52bf03ae3ba5aa97739ebd1351.jpg)