Guvernul majorează plafonul pentru instalațiile fotovoltaice casnice la 10 kW: Prosumatorii beneficiază de noi oportunități pentru energie verde


Condițiile destinate micilor producători de energie verde vor suferi îmbunătățiri semnificative. Guvernul a decis astăzi, în cadrul unei ședințe, să aprobe proiectul care crește plafonul de capacitate individual. Acesta se referă la instalațiile fotovoltaice ale prosumatorilor casnici, care vor putea ajunge la 10 kW. Cei care beneficiază deja de mecanismul „facturare netă” și au contracte cu un plafon mai mic vor putea cere majorarea până la noua limită de 10 kW.
„Prin această schimbare, vizăm creșterea atractivității mecanismului „facturare netă” pentru consumatorii casnici interesați de instalarea centralelor electrice din surse regenerabile. Scopul este acoperirea parțială a consumului propriu. În trecut, plafonul era stabilit conform istoricului de consum. Nu se lua în calcul dorința consumatorilor de a-și majora consumul după ce au instalat o centrală”, a declarat Carolina Novac, Secretara de stat la Ministerul Energiei.
Plafonul de 10 kW va fi stabilit luând în considerare consumul istoric de energie electrică.
Proiectul propune, de asemenea, includerea centralelor eoliene și de biogaz în mecanismul „facturare netă”. Cota de 100 MW pentru acest mecanism nu va mai fi distribuită între diferite categorii de prosumatori.
Aceste modificări vor încuraja consumatorii casnici să investească în surse regenerabile. Le vor oferi mai multă flexibilitate și previzibilitate în adaptarea instalațiilor lor. Astfel, vor reduce timpul necesar recuperării investiției și vor crește rentabilitatea economică.
Extinderea tehnologiilor eligibile și eliminarea împărțirii cotei de 100 MW vor duce la o utilizare mai eficientă a capacităților disponibile. Totodată, se va facilita tranziția către un sistem energetic descentralizat, sustenabil și rezilient.
De asemenea, amintim că mecanismul de facturare netă este în vigoare de la 1 ianuarie 2024. Până acum, prosumatorii casnici au reușit să instaleze doar 7 MW din cei 43 MW alocați pentru până la sfârșitul anului.











































































