02:06:15 16.09.2025
Stiri

Guvernul este îndemnat să nu prelungească regimul „excesiv de liberalizat” de trecere a hotarului cu Ucraina pe segmentul transnistrean: „Inițiativa poate fi catalogată drept o continuare a politicii de susținere a regimului SEPARATIST”

Actualitate 29.12.2021 16:09 Vizualizări2756
Guvernul este îndemnat să nu prelungească regimul „excesiv de liberalizat” de trecere a hotarului cu Ucraina pe segmentul transnistrean: „Inițiativa poate fi catalogată drept o continuare a politicii de susținere a regimului SEPARATIST”

Platforma „DA” cere ca Guvernul Gavrilița să excludă de pe ordinea de zi a ședinței de astăzi proiectul hotărârii privind prelungirea regimului actual de trecere a hotarului cu Ucraina, prin Transnistria, fără achitarea impozitelor de import și cu un control vamal superficial.

„Considerăm că aceasta inițiativa unilaterală a Executivului de la Chișinău poate fi catalogată drept o continuare a politicii de susținere a regimului separatist și de tolerare a contrabandei. De asemenea, vă atragem atenția că, termenul de trecere la faza a doua, mai riguroasă, a controlului vamal moldo-ucrainean a așa-ziselor importuri/exporturi în/din Transnistria a fost amânat mai multe ori în ultimii cinci ani. Dincolo de faptul că „importatorii” nu achită niciun ban pe TVA și accize în bugetul de stat, vama moldovenească și ANSA nu verifică ca documentele de import să corespundă legislației R. Moldova și nu efectuează niciun control fizic al mărfii. Totodată, nu există niciun mecanism eficient de control vamal, care ar garanta că mai multe produse „importate” în raioanele din stânga Nistrului și neimpozitate, peste câteva ore nu vor fi aduse înapoi în R. Moldova”, argumentează reprezentanții formațiunii extraparlamentare.

Potrivit Platformei „DA”, partea ucraineană este dispusă să înăsprească controalele în punctele vamale comune la hotar cu R. Moldova, pe segmentul transnistrean, și sub aspectul tehnic nu există nicio problemă pentru trecerea în faza a doua de control.

„Lipsește doar voința politică a Chișinăului. Următoarea concesie față de regimul separatist se propune acum, pe fundalul unor acțiuni ostile permanente din partea autorităților din Tiraspol. Țăranii și antreprenorii mici din teritoriu controlat de autoritățile constituționale nu au acces liber în regiunea transnistreană și sunt supuși la așa-zisul hotar unor taxe ilegale.

Cetățenii R. Moldova sunt în continuare răpiți de structurile militare criminale din Transnistria iar instituțiile de învățământ din partea stângă a Nistrului cu predarea în limbă română rămân discriminate și sub presiune continuă. Recent am asistat cu toții la alte gesturi agresive și unilaterale din partea Tiraspolului, cum ar fi aplicațiile militare la hotarul administrativ și închiderea centrelor de eliberare a numerelor neutre pentru autovehiculele transnistrene. Noua guvernare așa și nu a venit cu o viziune clară și abordare sistemică a problemei transnistrene în interesul național, fără multiple facilități pentru regiunea necontrolată, care aduc un prejudiciu enorm R. Moldova”, conchide formațiunea politică.

Autor:
Stiri relevante
Top stiri

Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, pentru cine ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte