15:25:31 28.03.2024

FOTO, VIDEO // S-au calificat în semifinalele CM, iar președinta Croației a intrat în vestiar să felicite fotbaliștii care erau deja în CHILOȚI

Sport 08.07.2018 11:00 Vizualizări2985 Autor: Ziarul National

Ultimul sfert de finală de la Campionatul Mondial a avut nevoie de lovituri de departajare pentru a-şi desemna învingătoarea. După ce după timpul regulamentar și cele două reprize de prelungire s-a consemnat scorul de 2-2, Croaţia s-a impus la loviturile de departajare, 4-3. Echipa lui Modrici şi va înfrunta Anglia în penultimul act al competiţiei. Franţa şi Belgia se duelează pe cealaltă parte de tabel.

La meciul de la Soci a venit și președinta Croației, Kolinda Grabar Kitarovic. Aceasta l-a felicita pe premierul Rusiei, Dmitri Medvedev, atunci când echipa gazdă a marcat. Totuși, Kolinda Grabar-Kitarović s-a exteriorizat în momentul în care Vida a dus scorul la 2-1, în prelungirile partidei. Vizibil deranjat, prim-ministrul Federaţiei Ruse a dat din cap nemulţumit, în timp ce imaginile cu Kitarović s-au viralizat rapid.

, iar ulterior a primit felicitări pentru calificarea în semifinale.

Kolinda Grabar Kitarovic a coborât ulterior în vestiarul echipei, acolo unde unii jucători erau în chiloți. aceasta i-a cuprins pe rând pe toți fotbaliștii și de rând cu aceștia au încins o horă a bucuriei.

Filmul meciului

Spre deosebire de meciul cu Spania, ruşii s-au aruncat în atac încă din primele minute. Croaţii au fost surprinşi pe alocuri de atitudinea gazdelor, de la care toată lumea aştepta un nou meci chinuit, pe care să-l împingă spre loviturile de departajare. N-a fost deloc aşa. Gazdele au forţat, iar jocul i-a răsplătit în minutul 31. După un un-doi cu Dzyuba, Cheryshev a trimis aproape de vinclul porţii apărate de Subasic. Prins pe picior greşit la şase metri, portarul lui AS Monaco n-a putut decât să privească cum Rusia trece în avantaj. După nici zece minute a venit replica echipei favorite. Mandzukic i-a pus mingea pe cap lui Kramaric, care l-a învins din câţiva metri pe Akinfeev.

A spus cineva 'extra-time'?

Repriza secundă a fost la fel de echilibrată în debut, dar Perisic a trecut la câţiva centimetri de 2-1. Pătrarul Croaţiei a profitat de o eroare colectivă în careul advers, a preluat la circa 8-9 metri de poartă, a şutat în diagonală, dar bara l-a salvat pe Akinfeev. Mingea a lovit stâlpul din dreapta portarului, după care a ricoşat în partea opusă, traversând careul Rusiei. Au urmat momente în care băieţii lui Zlatko Dalic au atacat neîncetat, căutând cu disperare reuşita de 2-1. Defensiva Rusiei a rezistat eroic, Modric sau Kramaric fiind blocaţi de multe ori în ultimul moment. Cherchesov s-a văzut nevoit să revină la tactica din meciul cu Spania, după ce Croaţii şi-au adjudecat mijlocul terenului şi au început să atace în valuri.

Entuziasmul Croaţiei s-a stins prin minutul 70, când jocul s-a calmat din nou. Ruşii au tremurat serios cu 15 minute înainte de final, când Kramaric, Modric şi Vrsaljko au plimbat mingea prin careu, pentru ca în cele din urmă să intervină Erokhin, care a deviat în afara terenului voleul fundaşului legitimat la Atletico Madrid. După 95 de minute, centralul Ricci a pus capătu ultimului sfert de finală şi a trimis partida în prelungiri. Ambele formaţii veneau după calificări obţinute la loviturile de departajare, iar acest scenariu pare destul de previzibil şi la Soci.

Livin' la Vida loca

Într-un moment care nu anunţa nimic, Croaţia a trecut la conducerea partidei. Modric a executat o lovitură de colţ din partea dreaptă, Domogoj Vida a lovit moale balonul, dar Akinfeev a fost mascat de veteranul Corluka şi de un coechipier, astfel că mingea s-a scurs în plasa porţii. Întreg stadionul a fost redus la tăcere, iar Cherchesov a forţat prin introducerea lui Dzagoev, care "s-a rupt" în partida de deschidere cu Arabia Saudită şi a ratat restul jocurilor. Croaţii se pregăteau de fluierul final, când Mario Fernandes a relansat partida. Dzagoev a centrat ideal din marginea careului, iar fundaşul lateral a trimis cu capul la colţul lung, fără şansă pentru Subasic. S-a mers la loviturile de departajare după golul de 2-2.

Croaţia s-a calificat în semifinale, după ce s-a impus cu 4-3 la loviturile de departajare, unde o aşteaptă Anglia, împreună cu-al ei 'boom' mediatic. „It's coming home?” sau „Dolazi kući?”