17:00:52 25.04.2024
Stiri

FOTO // Prima MEDALIE pentru R. Moldova la Universiada Mondială 2019. Victorie în 7 SECUNDE pentru Dorin Coțonoagă

Sport 06.07.2019 13:30 Vizualizări2615 Autor: Ziarul National

Judocanul moldovean Dorin Goţonoagă a cucerit prima medalie pentru R. Moldova la Universiada Mondială 2019, care se desfăşoară la Napoli (Italia).

Discipolul Clubului Petrocub Hânceşti şi-a revenit după o grea accidentare, debutând cu un elan de invidiat în categoria de greutate de 81 de kilograme. Dorin Goţonoagă mai întâi i-a învins pe R. Başibov (Turkmenistan), N. Gómez (Chile) şi B. Arkabai (Kazahstan). În faza sferturilor de finală atletul nostru s-a confruntat cu favoritul competiţiei, georgianul Tato Grigalashvili, pe care l-a învins în doar 7 secunde, prin procedeul ippon.

În semifinale, Dorin Goţonoagă a cedat în fața japonezului Hikaru Tomokito. În confruntarea pentru locul III, sportivul nostru s-a impus, printr-u ippon, în faţa lui Janosch Hunfeld (Germania).

De menţionat că alt judoka din R. Moldova, Iurie Mocanu, a avut un debut fulminant, învingându-i pe Mariano Coto Bersier (Argentina), Miroslav Blahuschac (Slovacia). În sferturi de finală, atletul nostru a cedat mult mai experimentatului Laşa Becauri (Georgia).În lupta pentru bronz, reprezentantul ţării noastre i-a surclasat pe Aatu Lamanen (Finlanda), Narsej Lackovic (Slovacia), dar a cedat în lupta decisivă în faţa lui Gustavo Asis (Brazilia). Astfel, Iurie Mocanu a terminat primul său turneu internațional pe locul V.

De partea cealaltă, Victor Sterpu, Tatiana Chişcă şi Anastasia Moşcenscaia au fost eliminaţi din prima fază a competiţiilor.

De remarcat că înotătoarea Tatiana Salcuţan (200 metri spate) s-a situat pe locul IV, cu rezultatul 2.10.86 min.Astăzi ea va participa la concursul pe distanţa 100 metri spate.De asemenea, pe 6iulie îşi vor începe evoluţia judocanii Cristina Blanaru şi Denis Vieru.