02:06:02 12.05.2025
Stiri

FOTO Hamburgherul „The Moldovan” – o nouă specialitate în Olanda

Moldovenii în lume 15.05.2015 12:16 Vizualizări2355
FOTO Hamburgherul „The Moldovan” – o nouă specialitate în Olanda www.trm.md

O nouă specialitate va putea fi savurată de olandezi, după ce un cuplu din R. Moldova a deschis astăzi propriul restaurant, se arată într-un reportaj realizat de postul TV „Moldova 1”.

Potrivit sursei citate, Alexandru Bivol și Dorina Baltag și-au văzut visul devenit realitate, deschizându-și astăzi ușile propriului restaurant „Hamurgheria” în orașul olandez Maastricht.

Vizitatorii restaurantului vor putea servi în noul local bucate moldovenești. „Deși, la prima vedere, pare că bucatele tradiționale moldovenești nu își pot găsi loc într-un local numit „Hamburgeria”, să știți că greșiți. Mai mult decât atât, olandezii și turiștii orașului sunt invitați să guste din burgerul numit „The Moldovan”, acesta având în componență pârjoala după rețeta mamelor noastre, iar ca sos adăugam adgică, pregătită ca în Moldova”, a împărtășit secretele din bucătărie Dorina.

SURSA: www.trm.md

În reportaj se mai arată că, în restaurantul din Olanda, cei îndrăgostiți de mâncarea tradițională vor avea șase meniuri zilnice, care vor fi combinate cu o specialitate ce se va schimba în fiecare lună.

Autor: Virginia Nica
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Descoperă
Punct de vedere NAȚIONAL
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

27.12.2024 09:10 Nicolae Negru Nicolae Negru // Maia Sandu, al doile...

Sondaj
Credeți că lupta împotriva corupției mari va fi impulsionată prin comasarea Procuraturii Anticorupție și PCCOCS?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte