Stiri

„ECO ALERT”: Încălcările din domeniul mediului vor putea fi raportate on-line

Actualitate 09.11.2020 14:41 Vizualizări1100
„ECO ALERT”: Încălcările din domeniul mediului vor putea fi raportate on-line

Ministerul Agriculturii, Dezvoltării Regionale și Mediului (MADRM) în colaborare cu Centrul Național de Mediu (CNM) au lansat, astăzi, platforma Națională „ECO ALERT”, un serviciu electronic ce oferă posibilitatea reclamării problemelor de mediu.

Serviciul permite cetățenilor să sesizeze rapid Inspectoratul pentru Protecția Mediului (IPM) despre problemele de mediu și despre utilizarea irațională a resurselor naturale în Republica Moldova.

Șeful IPM, Gheorghe Manjeru, a promis, în cadrul evenimentului, că Inspectoratul pentru Protecția Mediului „va interveni prompt pentru a combate încălcările legislației de mediu, în timp ce cetățenii vor putea urmări online și vor recepționa notificări despre procesul de remediere a situației”.

„Scopul primordial al proiectului este de a sensibiliza opinia publică și de a responsabiliza cetățenii în domeniul protecției mediului. Sperăm că inițierea acestei colaborări cu IPM va facilita soluționarea problemelor de mediu din țara noastră. Totodată, îndemnăm tinerii să raporteze sporadic problemele de mediu și să cultive responsabilitatea și implicarea participativă”, a declarat Ina Coșeru, președintele CNM.

Pentru a efectua sesizări, cetățenii sunt îndemnați să acceseze platforma online (www.ecoalert.md) și aplicație mobilă ECO ALERT, care poate fi descărcată de pe App Store și GooglePlay, fiind disponibilă pe desktop și în versiunea mobile.

„Aduc mulțumiri Guvernului Suediei și Agenţiei Suedeze pentru Dezvoltare și Cooperare Internațională. Mizăm pe faptul că platforma va deveni un instrument util pentru societate și va spori spiritul civic al cetățenilor, iar sesizările problemelor de mediu vor fi înregistrate în timp real”, a declarat, în cadrul conferinței de lansare a acestui serviciu, secretarul de stat al MADRM, Maxim Popov.

Platforma EcoAlert a fost dezvoltată în cadrul proiectului „Green Moldova” care este realizat de Centrul Naţional de Mediu în cadrul programului de Granturi Mici (PGM) „Cetățeni activi pentru protecția mediului”, gestionat de EcoContact, cu suportul financiar al Guvernului Suediei (Embassy of Sweden in Chisinau), în baza acordului semnat cu Agenția de Dezvoltare Internațională a Suediei.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Horoscopul zilei 25.08.2026 25.08.2026 13:34 356 Horoscopul zilei 25.08.2026
Top stiri
Horoscopul zilei 25.08.2026 25.08.2026 13:34 356 Horoscopul zilei 25.08.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.12 1 USD 17.25 1 RON 3.83 1 RUB 0.21 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri