08:30:59 22.07.2025
Stiri

După vizita la Ministerul de Externe, Ambasadorul rus a mers la Dodon

Politică 30.08.2017 14:00 Vizualizări1984
După vizita la Ministerul de Externe, Ambasadorul rus a mers la Dodon

Ambasadorul rus la Chișinău, Farit Muhametșin, a avut ieri o întrevedere cu ministrul Afacerilor Externe și Integrării Europene, Andrei Galbur, care i-a explicat diplomatului de ce Guvernul R. Moldova cere discutarea la ONU a subiectului privind retragerea trupelor militare rusești de pe teritoriul R. Moldova.

La câteva ore după această întâlnire, Muhametșin a avut astăzi o întâlnire cu președintele Igor Dodon.

„Am discutat mai multe subiecte cu privire la politica internă şi externă a țării. Am accentuat asupra necesității dezvoltării și aprofundării relațiilor de colaborare dintre statele noastre în interesul ambelor popoare. În alt context, am relatat despre faptul că voi participa la summit-ul șefilor de state CSI care va avea loc pe 11 octombrie curent, la Soci, sub președinția Rusiei”, a anunțat Dodon subiectele discuției.

Ieri, ministrul Andrei Galbur i-a explicat diplomatului rus că iniţiativa privind retragerea militarilor ruși din R. Moldova „nu vizează retragerea militarilor ruşi care fac parte din forţa trilaterală de menţinere a păcii ce operează în zona de securitate din regiunea transnistreană”.

Totuși, Moscova și Tiraspolul au criticat solicitarea Chișinăului la ONU, susținând că acest lucru va tensiona situația din stânga Nistrului.

Autor:
Stiri relevante
Top stiri
21.07.2025 08:04 604 Horoscopul zilei 21.07.2025

Sondaj
Ce scenariu pare mai realist?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte