CIFRE // Câți străini au vizitat R. Moldova în acest an


În primele nouă luni ale anului curent, prin punctele de trecere ale frontierei de stat a R. Moldova au intrat peste două milioane de cetățeni străini, cu aproape o pătrime mai mult decât în perioada similară a anului trecut, anunță Biroul Național de Statistică.
Cei mai mulți vizitatori au fost din România (42,4%), Ucraina (37,1%) Federaţia Rusă (10,0%), Bulgaria (1,7%), Italia (1,2%), Germania şi Turcia (câte 0,8%), Israel şi Statele Unite ale Americii (câte 0,7%).
Peste 80 la sută dintre străini au venit în R. Moldova cu mijloace de transport auto, peste 17,7% - pe cale aeriană, iar 2,1% dintre vizitatori au venit cu trenul.
Totodată, în primele nouă luni ale anului curent, la punctele de trecere ale frontierei de stat, au fost înregistrate peste 4,3 milioane de plecări ale vizitatorilor moldoveni în străinătate, cu 13,6% mai mult decât în aceeaşi perioadă a anului trecut.









































































