JENANT // Candu, întrebat în Parlamentul European cum va lupta cu „oligarhul Plahotniuc” care îi este naș
![Vizualizări](/img/eye.jpg)
![JENANT // Candu, întrebat în Parlamentul European cum va lupta cu „oligarhul Plahotniuc” care îi este naș](/getimages/620x2000x2/large/766da1e778f72ea1fa87d71c730acb98.jpg)
R. Moldova este o dezamăgire pentru Uniunea Europeană, au declarat ieri mai mulți oficiali în cadrul reuniunii Comisiei afaceri externe a Parlamentului European, la care participă și președintele Parlamentului de la Chișinău, Andrian Candu.
Andrian Candu a fost întrebat direct cum va lupta cu oligarhul Plahotniuc și dacă va face alianță cu comuniștii, transmite „Radio Chișinău”.
Dezamăgirea și pierderea credibilității caracterizează situația actuală din Republica Moldova, o țară prea mică pentru a fi dominată de oligarhi, a subliniat în discursul său raportorul european pentru Republica Moldova, Petras Austrevicius.
„Sperăm că, după mai multe amânări și confuzie, Republica Moldova să revină și să reia munca pentru a încheia acțiunile la care s-a angajat odată cu semnarea Acordului de Asociere. Uniunea Europeană nu are nevoie de încă o criză în regiune și nu vrem să o vedem îndreptându-se și mai mult în această direcție. Mă tem că de aici veți pleca cu mai multe întrebări decât răspunsuri. Aș vrea să vă întreb ce ar trebui să fie făcut pentru a reduce influența oligarhilor în procesul politic? Și a doua întrebare: vedeți o posibilă șansă într-un viitor apropiat, de reînnoire a coaliției proeuropene și de o lua de la început, pentru a duce Republica Moldova pe drumul european?”, a întrebat Petras Austrevicius.
Situația politică, socială și economică este una îngrijorătoare, iar clasa politică de la Chișinău a dat dovadă de iresponsabilitate, a atenționat și președintele delegației Parlamentului European pentru Republica Moldova, Andi Cristea. El a subliniat că UE a creat premise și i-a oferit Chișinăului o fereastră de oportunitate care, însă, în prezent pare închisă, mai scrie sursa citată.
În cadrul reuniunii comisiei, președintele Parlamentului de la Chișinău, Andrian Candu, a mai fost întrebat cum va lupta cu oligarhia din Republica Moldova, în special cu cităm: „oligarhul Plahotniuc, finanțatorul PD”, de ce a demis propriul Guvern și dacă va face alianță cu Partidul Comuniștilor?
„Moldova a reușit contraperformanța ca într-un an să rateze poziția bună pe care o avea și să ajungă într-un impas politic. Am și eu o întrebare - cum răspundeți apelului lui Vladimir Voronin de a vă asocia dvs., Partidul Socialiștilor și Partidul Comuniștilor într-un nou Guvern? Și al doiea lucru - aș vrea să comentați asupra rolului oligarhilor în politică și în particular asupra rolului pe care-l joacă Plahotniuc, care este patronul partidului dvs.?”, a declarat europarlamentarul Cristian Preda.
Andrian Candu a declarat că există suficiente forțe europene pentru a forma un guvern proeuropean la Chișinău, dar nu exclude o colaborare cu PCRM în martie, la alegerea președintelui Republicii Moldova.
Președintele Parlamentului, Andrian Candu, întreprinde o vizită oficială la Bruxelles, în contextul împlinirii unui an de la ratificarea de către Parlamentul European a Acordului de Asociere Uniunea Europeană – Republica Moldova.
![](/getimages/620x2000x2/large/34b2d9ef04958203e770ccdcb0143689.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/c7472494b2bf30da9ee2760852b92c4e.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/529bc7a063afe6f6254d759923f19534.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/a3c7015c4c037d093ca9d6b52a178dda.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/71be38a57fcbc13f9c7a97d18155a88e.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/52757c3e6e22f591454d038eeb5d4c05.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/d503980053ea8587c1393054992c9eff.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/57e9a24adeaa4374d49872d68fc53db8.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/8d56598c0f538d83bef24b528161f15e.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/13a1203f120e7b9d1d0556214c3e7206.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/cef62988fd56168cc2319c0e6b5645b7.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/a4758362b56d2017da39677ce30339be.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/860b4f52bf03ae3ba5aa97739ebd1351.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/97196f6097c2b098c759417440d13b2d.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/67753a8022633d3f1de6cec148490315.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/34b2d9ef04958203e770ccdcb0143689.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/727433ab59ecee6122a608d7d9b50821.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/ce8d53c0261cdd399725b9e4267727e2.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/e3722d0ec47239fb0b80765e519b94d2.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/b98a9f3290d0f7cedb7e694688aa9199.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/649a3c0b4ce4a59f11c42ddef51c0879.jpg)