18:45:23 18.03.2026
Stiri

Banca Mondială investește peste 15,5 milioane de lei pentru echiparea digitală a 290 de școli și grădinițe din țară

Actualitate 18.03.2026 17:28 Vizualizări171
Banca Mondială investește peste 15,5 milioane de lei pentru echiparea digitală a 290 de școli și grădinițe din țară

290 de școli și grădinițe din întreaga țară vor fi dotate cu echipamente digitale pentru consolidarea infrastructurii educaționale din instituții. De aceste bunuri vor beneficia peste 100 de mii de copii și circa 15 mii de cadre didactice. Investiția, în valoare de peste 15,5 milioane de lei, este realizată în cadrul Proiectului „Îmbunătățirea Calității Educației”, implementat de Ministerul Educației și Cercetării și finanțat de Banca Mondială.

Instituțiile beneficiare fac parte din listele celor 200 de școli și 200 de grădinițe selectate în baza unui concurs public organizat anterior de MEC, pentru a fi dotate cu mobilier nou, echipamente moderne și materiale didactico-metodice. Decizia privind achiziția bunurilor aparține nemijlocit administrațiilor instituțiilor. O mare parte dintre echipamente a fost deja livrată pe parcursul anului 2025, iar restul urmează să ajungă în instituții în perioada următoare.

„MEC continuă modernizarea instituțiilor de învățământ din țară, pentru a crește accesul la tehnologii educaționale moderne și la resurse didactice actualizate, atât a instituțiilor din mediul urban, cât și rural. Dotarea instituțiilor reprezintă un pas concret în crearea unui sistem educațional modern și competitiv, capabil să răspundă provocărilor actuale și viitoare”, a declarat Marcelina Baleca, șefa Direcției generale de la MEC, în cadrul evenimentului de prezentare și transmitere a bunurilor.

Noul lot de echipamente cuprinde peste 1.600 de unități de bunuri educaționale. Acestea includ echipamente digitale, tehnică IT, dispozitive interactive și alte resurse necesare pentru desfășurarea procesului instructiv-educativ în condiții moderne. Noile dotări vor contribui atât la îmbunătățirea calității educației, cât și la adaptarea procesului educațional la cerințele actuale din domeniu. Copiii și cadrele didactice vor avea acces la servicii educaționale performante, cu metode interactive, tehnologii moderne și strategii didactice actuale.

Acțiunea se înscrie într-un program amplu de investiții în educație, care vizează dezvoltarea și digitalizarea procesului educațional, modernizarea infrastructurii școlare și îmbunătățirea condițiilor de studiu. În ultima perioadă, MEC a realizat investiții cumulative de peste 500 de milioane de lei în dotări, infrastructură și servicii educaționale, în parteneriat cu organizații internaționale și parteneri de dezvoltare, inclusiv Banca Mondială.

Stiri relevante
Top stiri
18.03.2026 08:33 492 Horoscopul zilei 18.03.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.05 1 USD 17.43 1 RON 3.94 1 RUB 0.21 1 UAH 0.40
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte