Angajații „Fulger” își îmbunătățesc abilitățile de intervenție cu vehicule de tip D în cadrul unui proiect european


În vederea consolidării capacităților operaționale și a reacției rapide în misiunile speciale, 30 de angajați ai Brigăzii de Poliție cu Destinație Specială „Fulger” a IGP au participat la o instruire specializată privind „Sistemul de intervenție la bordul vehiculului tip D”. Această sesiune teoretico-practică a avut ca scop aprofundarea abilităților necesare tehnicilor de pătrundere, neutralizare și extragere în condiții tactice utilizând vehiculul de tip D, un mijloc destinat intervențiilor rapide în situații cu risc crescut.
Sesiunea a fost organizată de Platforma de Stabilizare ca parte a proiectului „Mecanismul integrat de răspuns pentru Ucraina”, cofinanțat de Comisia Europeană prin Instrumentul de Politică Externă (FPI), cu susținerea Guvernului Germaniei. Obiectivul acesteia a fost sprijinirea securității interne a Republicii Moldova, prin creșterea capacităților de reacție ale forțelor de securitate internă față de amenințările hibride sporite.
Menționăm că, recent, BPDS „Fulger” a primit două automobile blindate, echipate cu sisteme de scară pentru intervenții speciale. Aceste dotări, în ansamblu, vor spori considerabil capacitățile operaționale ale forțelor speciale în gestionarea situațiilor de criză, permițând intervenții rapide și sigure în medii complexe.
Un dintre obiectivele Poliției Naționale este îmbunătățirea capacităților de intervenție ale polițiștilor în activitatea polițienească, iar derularea acestor instruiri reconfirmă angajamentul Inspectoratului General al Poliției pentru pregătirea continuă a personalului. Astfel, se aliniază la cerințele moderne pentru a crește eficiența intervențiilor speciale, asigurând siguranța cetățenilor și apărarea ordinii publice.
17 iulie 2025









































































