„Angajament ferm al Chișinăului de a evita escaladarea tensiunilor” la Nistru: Ambasadorul Rogovei de la Kiev, responsabil de dosarul transnistrean, discuții cu vicepremierul Serebrian și liderul separatist Krasnoselski, după care pleacă la Bruxelles
![Vizualizări](/img/eye.jpg)
![„Angajament ferm al Chișinăului de a evita escaladarea tensiunilor” la Nistru: Ambasadorul Rogovei de la Kiev, responsabil de dosarul transnistrean, discuții cu vicepremierul Serebrian și liderul separatist Krasnoselski, după care pleacă la Bruxelles](/getimages/620x2000x2/large/81c720206b8ad18d715f73f1be33e3c5.jpg)
Chișinăul reiterează „angajamentul ferm de a evita escaladarea tensiunilor” între cele două maluri ale Nistrului și se pronunță pentru găsirea soluțiilor la toate problemele „exclusiv pe cale pașnică”.
Vicepremierul pentru Reintegrare, Oleg Serebrian, a transmis astăzi, în cadrul discuțiilor avute cu Ambasadorul cu misiuni speciale de la Kiev, responsabil de dosarul transnistrean, Păun Rogovei, că Guvernul moldovean nu va renunța la acțiunile menite să contribuie la aducerea graduală a regiunii transnistrene în câmpul constituțional al Republicii Moldova.
Cei doi oficiali au abordat mai multe teme privind ultimele evoluții din dosarul transnistrean și pașii pe care Chișinăul intenționează să-i întreprindă în viitorul apropiat pe domeniul reintegrării republicii.
CITIȚI și OFICIAL ucrainean, declarații la Chișinău: „Nu vom permite implicarea celor din stânga Nistrului în războiul dus de Rusia în Ucraina, deși se încearcă. Vom face tot posibilul să neutralizăm orice încercare de a provoca diversiuni la graniță”
Biroul Politici de Reintegrare transmite că, după întrevederea cu vicepremierul Serebrian, Ambasadorul Rogovei s-a deplasat la Tiraspol, unde va discuta cu liderul separatist al regiunii, Vadim Krasnoselski. Marți, pe 20 februarie, oficialul de la Kiev va pleca Bruxelles, unde va avea o rundă de discuții cu mai mulți demnitari din cadrul instituțiilor europene, inclusiv cu dna Dorota Suliga, reprezentantul special al UE în procesul de negocieri privind reglementarea transnistreană.
Amintim că liderul separatist de la Tiraspol, Vadim Krasnoselski, a convocat așa-zisul congres al „deputaților de toate nivelurile” din Transnistria, care în 1990 a decis să fie autoproclamată „republica moldovenească nistreană”. Aceștia s-ar arăta „îngrijorați de presiunea economică pusă de Chișinău” pe regiune. Data și locul congresului vor fi stabilite de pretinsul consiliu suprem de la Tiraspol.
Unele voci din spațiul public au avansat ideea că la acest eveniment i s-ar putea solicita Federației Ruse să includă în componența sa această regiune separatistă a R. Moldova.
![](/getimages/620x2000x2/large/3b9af5ade4b4ca948b43e3a6d3cdb26e.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/779af8fb86c843704f7b401e69ee513f.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/05953260e126e4af2650efbf726f97fb.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/aa881cfe81542ef89ae670cfaf0884ad.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/cef62988fd56168cc2319c0e6b5645b7.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/a4758362b56d2017da39677ce30339be.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/860b4f52bf03ae3ba5aa97739ebd1351.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/97196f6097c2b098c759417440d13b2d.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/67753a8022633d3f1de6cec148490315.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/34b2d9ef04958203e770ccdcb0143689.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/727433ab59ecee6122a608d7d9b50821.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/3b9af5ade4b4ca948b43e3a6d3cdb26e.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/779af8fb86c843704f7b401e69ee513f.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/05953260e126e4af2650efbf726f97fb.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/aa881cfe81542ef89ae670cfaf0884ad.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/cef62988fd56168cc2319c0e6b5645b7.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/a4758362b56d2017da39677ce30339be.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/3b9af5ade4b4ca948b43e3a6d3cdb26e.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/779af8fb86c843704f7b401e69ee513f.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/05953260e126e4af2650efbf726f97fb.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/aa881cfe81542ef89ae670cfaf0884ad.jpg)