Stiri

„Afacerea” unui cetățean grec, DECONSPIRATĂ de polițiștii de frontieră

Social 10.03.2015 17:04 Vizualizări1895
 „Afacerea” unui cetățean grec, DECONSPIRATĂ de polițiștii de frontieră

Un cetățean al Greciei a ajuns după gratii pentru cel puțin 72 de ore, pentru că intenționa să recruteze și să transporte în Cipru mai multe femei pentru a practica prostituția.

Pentru a afla mai multe detalii și a-l reține pe acesta, a fost nevoie ca un ofițer sub acoperire din cadrul Poliției de Frontieră să se infiltreze în gruparea criminală a bărbatului. Astfel, grecul a fost reținut pe data de 8 martie curent. Pe moment, polițiștii de frontieră întreprind măsuri pentru a da de urmele complicilor acestuia, dar și ale victimelor traficului de ființe umane.

La începutul lunii martie curent, oamenii legii au stabilit că acesta avea intenția de a recruta și transporta femei, în scopul exploatării sexuale, în Cipru. Bărbatul organiza transportarea acestora prin Aeroportul Internațional Chișinău.

Pe acest caz a fost inițiat un dosar penal. Dacă i se va demonstra vinovăția, bărbatul riscă până la 15 ani de închisoare.

Autor: Galina Munteanu
Top stiri

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.10 1 USD 17.45 1 RON 3.83 1 RUB 0.22 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri