22:04:29 04.08.2025
Stiri

Academia Europeană de Film şi-a anunţat nominalizările pentru anul 2022

Actualitate 09.11.2022 09:13 Vizualizări2407
Academia Europeană de Film şi-a anunţat nominalizările pentru anul 2022 Ziarul Metropolis

„Triangle of Sadness”, al suedezului Ruben Östlund, „Close”, al belgianului Lukas Dhont, şi „Holy Spider”, al iraniano-danezului Ali Abbasi, conduc în topul nominalizărilor la premiile Academiei Europene de Film pe 2022.

Academia Europeană de Film, care celebrează tot ce are mai bun cultura cinematografică europeană, a anunțat nominalizările pentru principalele categorii ale celei de-a 35-a ediții a Premiilor Europene de Film.

Filmele cu cele mai multe nominalizări, patru fiecare, sunt toate câştigătoare de premii la Festivalul de la Cannes: „Triangle of Sadness”, de Ruben Östlund, a obţinut Palme d’Or, „Close”, de Lukas Dhont, a primit, ex aequo, Grand Prix, şi „Holy Spider”, de Ali Abbasi, recompensat cu premiul pentru cea mai bună actriţă (Zar Amir-Ebrahimi).

Toate trei concurează la categoria Cel mai bun film european, alături de „Alcarràs”, al regizoarei catalano-spaniole Carla Simon şi premiat cu Ursul de Aur la Festival de la Berlin, şi „Corsage”, al regizoarei austriece Maria Kreutzer, care a avut de asemenea premiera mondială la Festivalul de la Cannes, în secţiunea Un Certain Regard, un actriţa Vicky Krieps a fost premiată pentru interpretarea sa.

Vedeți în Ziarul Metropolis lista completă a nominalizărilor EFA 2022 la principalele categorii.

Autor:
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, pentru cine ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte