07:16:11 19.05.2025
Stiri

Ziua mondială a aviației și cosmonauticii: Dumitru Prunariu, singurul român care a ajuns în spațiu: „Nu trebuie să ai superputeri ca să ajungi în spațiu, trebuie să ai dragoste pentru știință”

Actualitate 12.04.2023 17:28 Vizualizări1244
Ziua mondială a aviației și cosmonauticii: Dumitru Prunariu, singurul român care a ajuns în spațiu: „Nu trebuie să ai superputeri ca să ajungi în spațiu, trebuie să ai dragoste pentru știință”

Dumitru Dorin Prunariu este primul și unicul român care a zburat în spațiu, petrecând acolo peste 20 de ore. Misiunea s-a desfășurat la bordul navei cosmice sovietice Soyuz-40 și al stației orbitale de cercetare științifică Salyut-6. Astăzi, de Ziua mondială a aviației și cosmonauticii, Dumitru Dorin Prunariu a acordat un interviu la emisiunea „Dimineața cu Radio Moldova” și a declarat că, pentru a ajunge în spațiu „nu trebuie să ai superputeri, trebuie să ai dorință, vise și dragoste pentru știință”.

Reporter: La douăsprezece aprilie 1961 aveați aproape nouă ani. Vă mai amintiți atunci cum ați aflat despre zborul lui Iuri Gagarin, primul om care a ajuns în spațiu și pe orbita Pământului? Dacă v-ar fi șoptit cineva că peste 20 de ani veți zbura și dumneavoastră, ați fi crezut?

Dumitru Prinariu:
Îmi amintesc de parcă era ieri acea imagine, mi-a rămas puternic întipărită în minte. Eram acasă, la Brașov, cu mama. Tata era la serviciu și la radio s-a auzit un anunț foarte important prin care se anunța că un prim cetățean al planetei, Iuri Gagarin a plecat în spațiul cosmic. A trecut puțin mai mult de o oră, zborul lui Gagarin a durat 108 minute și s-a anunțat că a aterizat cu succes. Toată lumea era foarte uimită. Zborul omului în cosmos era un fapt cu totul excepțional, nu se mai auzise de așa ceva până atunci. Toți vecinii au ieșit în scara blocului, locuiam la bloc și am ieșit și eu în spatele mamei și le ascultam pe vecine cum comentau. Seara, când a venit tata acasă mi-a explicat puțin mai multe despre ce se întâmplă, ce înseamnă un zbor cosmic, tata era inginer și mi-a rămas puternic întipărit în minte acel moment.

Dacă v-ar fi șoptit cineva că peste 20 de ani veți zbura și dumneavoastră, ați fi crezut?

N-aș fi crezut! Închipuiți-vă că am asistat nu numai la lansarea lui Gagarin. Aveam 17 ani când primul echipaj american a pus piciorul pe lună. Am așteptat cu sufletul la gură momentul în care s-a transmis în direct, la televiziune, în România, dar nici atunci nu mi-am închipuit că România ar putea avea acces, vreodată, la spațiul cosmic. Uitați că, în 1981 am ajuns primul cosmonaut român, că mă ocup în continuare de activități cosmice. Chiar acum sunt la Timișoara, la un mare congres al diasporei științifice. Avem reprezentanți de la Universitatea Tehnică a Moldovei care ne-au prezentat realizările lor, sateliții pe care i-au lansat deja în spațiul cosmic și colaborăm în continuare.

Citiți continuarea interviului AICI.

Pe 12 aprilie 1961, cosmonautul Iuri Gagarin a efectuat primul zbor orbital în jurul Pământului la bordul navei spațiale Vostok-1. Zborul care a durat 108 minute, a constituit un progres imens pentru domeniul explorării spațiului.

Data de 12 aprilie a fost desemnată de Federația Internațională a Aviației drept Ziua Internațională a Aviației și Cosmonauticii.

Autor:
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Descoperă
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Sondaj
Ce scenariu pare mai realist?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte