Stiri

Zelenski neagă categoric acuzațiile Germaniei privind implicarea Ucrainei în sabotajul Nord Stream și mizează pe menținerea sprijinului european

Actualitate 24.08.2026 00:05 Vizualizări247
Zelenski neagă categoric acuzațiile Germaniei privind implicarea Ucrainei în sabotajul Nord Stream și mizează pe menținerea sprijinului european

Președintele Volodimir Zelenski reconfirmă că Ucraina nu a avut niciun rol în sabotarea gazoductelor Nord Stream din Marea Baltică și respinge concluziile anchetei germane care indică o operațiune orchestrată de la Kiev. În timp ce autoritățile din Germania continuă arestările suspecților, liderul ucrainean subliniază importanța menținerii încrederii și a parteneriatului strategic cu principalul său aliat european.

Zelenski a reafirmat duminică faptul că Ucraina nu a jucat niciun rol în sabotajul din anul 2022 asupra gazoductului Nord Stream, care transporta gaz rusesc către Germania prin Marea Baltică, contrar concluziilor investigaţiei efectuate de autorităţile germane.

Potrivit procurorilor germani, exploziile subacvatice care au avariat conducte ale sistemului Nord Stream au fost provocate la ordinul statului ucrainean. Această concluzie este însă respinsă ferm de Kiev.

Întrebat duminică de presă despre acest subiect, Zelenski a răspuns: "Ucraina nu a participat niciodată oficial la vreo operaţiune legată de sabotajul asupra Nord Stream". El a reiterat că poziția Ucrainei a rămas neschimbată încă de la început.

Preşedintele ucrainean, care a negat mereu orice implicare a ţării sale în acea operaţiune, a susţinut în plus că Germania este "perfect conştientă de faptul că Ucraina nu a fost la originea, nici la execuţia şi nici măcar la planificarea acestei operaţiuni". Astfel, el insistă că partenerii occidentali cunosc realitatea faptelor.

El a adăugat că Ucraina colaborează cu Germania în anchetă. Și și-a exprimat speranţa că acest caz nu va afecta relaţiile bilaterale. Mai ales că Germania este principala susţinătoare europeană a Ucrainei în războiul cu Rusia.

"Este foarte important pentru noi să nu pierdem parteneriatul nostru, să nu pierdem încrederea ţărilor europene care au ajutat Ucraina încă de la începutul acestui război", a subliniat Zelenski. El a accentuat că solidaritatea europeană este esenţială pentru rezistenţa Ucrainei.

Întrebarea care i-a fost adresată acum de presă survine după arestarea, miercuri, în Croaţia, a unui cetăţean ucrainean suspectat de participare la sabotajul asupra Nord Stream. Potrivit Parchetului german, acest bărbat a colaborat cu un alt ucrainean, arestat în Italia anul trecut şi predat între timp Germaniei.

Pe 26 septembrie 2022, o explozie subacvatică a avariat, în apropierea insulei daneze Bornholm, una dintre cele două conducte ale gazoductului Nord Stream 2, cel mai recent construit şi care până atunci nu fusese deloc folosit. Alte explozii, provocate în acelaşi timp şi în aceeaşi zonă, au avariat ambele conducte ale gazoductului Nord Stream 1, prin care Germania importa gaz rusesc din anul 2011.

După sabotaj, anchete judiciare au fost deschise de Germania, Suedia şi Danemarca. În cele două ţări scandinave, investigaţiile au fost închise în 2024, însă ancheta germană a identificat o celulă ucraineană alcătuită din cinci bărbaţi şi o femeie ca participanţi la sabotaj.

Deşi un tronson al Nord Stream 2 mai poate fi folosit, în timp ce celelalte necesită reparaţii complexe, Rusia a propus Germaniei să-i livreze gaz prin această porţiune funcţională. Berlinul a refuzat însă, invocând invazia rusa în Ucraina şi noua politică a Uniunii Europene de reducere a importurilor de gaze naturale ruseşti.

Stiri relevante
Top stiri
Horoscopul zilei 23.08.2026 23.08.2026 13:00 771 Horoscopul zilei 23.08.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.05 1 USD 17.13 1 RON 3.81 1 RUB 0.21 1 UAH 0.38
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri