VIDEO // Rușii s-au apucat să facă clipuri APOCALIPTICE despre cum va arăta iarna în țările din Europa: orașe înghețate și gaz oprit în scene ce amintesc de o eră glaciară


Un videoclip distribuit pe rețelele de socializare și mesagerie din Rusia arată cum își imaginează rușii că va arăta iarna în Europa: orașe înghețate și gaz oprit în scene ce amintesc de o eră glaciară.
Videoclipul a fost redistribuit pe Twitter de NEXTA TV, canalul fondat de disidentul bielorus Roman Protasevici, administratorii paginii notând că Gazprom încearcă să intimideze Europa prin publicarea acestor imagini video sub titlul „Va fi o iarnă lungă”.
Însă Lenta, unul dintre cele mai populare site-uri de știri din Rusia notează că, deși la începutul videoclipului pot fi văzuți angajați ai Gazprom în uniformă, înregistrarea nu a fost publicată pe site-ul companiei energetice sau pe paginile sale oficiale, ci de Serghei Ponomarenko, viceguverantorul regiunii Krasnoiarsk din Siberia, transmite Hotnews.ro.
„Ei bine, înțelegeți voi”, a scris acesta pe canalul său de Telegram la postarea care a însoțit înregistrarea video.
Deși unii ruși s-au declarat încântați de acest „troll-ing încântător”, alții au remarcat totuși ironia faptului că videoclipul a fost filmat tocmai în regiunea Krasnoiarsk și multe dintre scene exact în capitala administrativă cu același nume, orașul Krasnoiarsk fiind al treilea cel mai mare din Siberia.
De exemplu, podul care poate fi văzut în înregistrarea video este cunoscutul pod Vinogradovski din oraș.









































































