VIDEO // Dodon, foc și pară după vizita Maiei Sandu la Kiev. Socialistul, care a îndemnat-o anterior pe Maia Sandu să meargă la Putin și să le plătească rușilor pretinsa datorie de 709 milioane de dolari, vrea izolarea lui Zelenski
5560
,,Sandu a plecat astăzi la Kiev pentru a-l susține pe Zelenski în război. De ce ne trebuie nouă, țară neutră și pașnică, acest lucru? Ea ar fi trebuit să meargă astăzi nu la Kiev, ci din nou la Copanca, în alte localități din R. Moldova. Ar trebui să rezolve problemele legate de gaz, de energie electrică, nu să meargă în alte țări la ordinul șefilor săi de la Bruxelles", a declarat astăzi Dodon în fața locuitorilor din Copanca, raionul Căușeni.
Amintim că, în cadrul întrevederii de astăzi, Maia Sandu și Volodimir Zelenski au vorbit și despre șantajul energetic al Rusiei și au discutat soluții comune pentru a asigura securitatea energetică pentru toată R. Moldova. În acest sens, Zelenski a menționat că Ucraina este gata să trimită la un preț mic sau chiar pe gratis cărbune la centrala de la Cuciurgan pentru a pune capăt crizei energetice provocate de Rusia.
„Această centrală electrică (de la Cuciurgan) este capabilă să furnizeze electricitate nu doar întregii R. Moldova, ci și, într-o mare măsură, regiunii noastre. În plus, problema prețurilor cărbunelui nu este deloc relevantă pentru rezolvarea situației. Suntem pregătiți să luăm în considerare diverse opțiuni: să oferim oameni calificați, dacă este necesar, pentru a stabili o cooperare", a adăugat președintele Ucrainei.
De menționat că Igor Dodon insistă că pretinsa datorie de 709 milioane de dolari față de „Gazprom” este „reală” și trebuie plătită de urgență de Chișinău, pentru ca cetățenii din stânga Nistrului să fie asigurați de Moscova cu gaze naturale. De asemenea, politicianul obedient Rusiei crede că guvernarea de la Chișinău nu trebuie să pună condiții pentru ca gazul să ajungă în stânga Nistrului, dar să-și asume necondiționat asigurarea raioanelor controlate de regimul separatist cu resurse energetice.
Potrivit lui Dodon, Kievul și Chișinăul ar fi de vină pentru faptul că „Gazprom” a lăsat Transnistria fără de gaze de la 1 ianuarie 2025.
„Această criză a apărut pentru că Ucraina a sistat tranzitul de gaze. Toți știu despre asta. Da, mai sunt unele probleme ce țin de relațiile contractuale între Chișinău și Gazprom. Premierul Dorin Recean spune că noi suntem trădători, dar el cunoaște că datoria de 709 milioane de dolari față de Gazprom este reală. Dumnealui a fost în guvernele care a aprobat această datorie. Dacă nu greșesc, este o datorie de 450 - 500 de milioane de dolari, plus penalitățile. Astfel s-a ajuns la 700 - 800 de milioane. Această datorie a fost formată în mare parte pe timpul guvernării Alianței pentru Integrare Europeană, între 2011 - 2016. De aceea, această datorie există, ea a fost confirmată de Guvernul R. Moldova de atunci. Din acel guvern făcea partea Maia Sandu și Dorin Recean. Toți cei din stânga Nistrului sunt cetățeni ai R. Moldova. Așa că Guvernul trebuia să se gândească cum să-i asigure pe cei 350 de mii de cetățeni moldoveni cu lumină și gaze”, a spus Dodon vineri.
24.06.2026
12:43
24.06.2026
12:41
24.06.2026
11:59
24.06.2026
08:17
23.06.2026
21:00
23.06.2026
19:52
23.06.2026
17:03
23.06.2026
16:59
23.06.2026
14:40
23.06.2026
14:10
23.06.2026
14:05
24.06.2026
12:43
24.06.2026
12:41
24.06.2026
11:59
24.06.2026
08:17
23.06.2026
21:00
23.06.2026
19:52
23.06.2026
17:03
23.06.2026
16:59
23.06.2026
14:40
23.06.2026
14:10
23.06.2026
14:05
23.06.2026
13:26
23.06.2026
13:17
23.06.2026
12:40
23.06.2026
11:52
23.06.2026
11:21
23.06.2026
11:08
23.06.2026
10:32
23.06.2026
09:46
23.06.2026
09:23
23.06.2026
08:46
23.06.2026
08:18
22.06.2026
20:42
22.06.2026
18:39
PROGRAM // Începe Reuniunea Teatrelor Naționale Românești: „La Chișinău vor veni TOATE Teatrele Naționale din Republica Moldova și România!”
VIDEO // Un nou atac armat în Sydney. Patru persoane au fost înjunghiate într-o biserică, în timpul slujbei. Momentul, transmis LIVE
Ce se întâmplă dacă înghiți sâmburii de măsline? Nici nu-ţi imaginezi
Marina Tauber oferă DETALII despre mitingul de duminică. Deputata infirmă că s-ar pregăti destabilizări: „Va fi o acțiune pașnică. Protestele, mitingurile sunt acțiuni democratice”
















