08:23:52 15.08.2025
Stiri

VIDEO // Au găurit gheața groasă de 900 m și au băgat o cameră. Au pornit-o, apoi au încremenit

Actualitate 01.04.2022 17:42 Vizualizări5771
VIDEO // Au găurit gheața groasă de 900 m și au băgat o cameră. Au pornit-o, apoi au încremenit

Cercetătorii care au dat o gaură cu o adâncime de 900 de metri în gheața din Anctarctica au făcut o descoperire surprinzătoare. Sub bucata groasă de gheață, numită Filchner-Ronne, se află o mulțime de viețuitoare, care, potrivit cunoștințelor noastre, nu ar trebui să fie acolo.

Camera a surprins 16 bureți și 22 de animale neidentificate. „Sunt o mulțime de motive pentru care nu ar trebui să fie acolo”, a declarat Huw Griffiths, de la British Antarctic Survey. El crede că animalele supraviețuiesc filtrând nutrienții din apa cu o temperatură de -2 grade Celsius.

Totuși, sub gheață este întuneric, iar organismele nu ar trebui să supraviețuiască.

Nu se știe, deocamdată, dacă animalele descoperite fac parte din specii noi și de cât timp se află acolo. Unii bureți din Antarctica au zeci de mii de ani vechime.

„Am descoperit că acesta nu este un cimitir în care se agață de viață câteva lucruri, ci este mult mai complicat decât am crezut”, a mai spus Griffiths.

Cum gheața se topește accelerat, specii precum cele descoperite sub banchiză s-ar putea să nu se adapteze suficient de repede la noul mediu și să dispară.

Griffiths vrea acum să studieze organismele cu atenție, dar va fi dificil într-un mediu atât de greu accesibil. O soluție ar fi trimiterea, prin gaură, a unui ROV (vehicul submersibil operat de la distanță) care să colecteze probe.



Sursa: Live Science
Autor:
Stiri relevante
15.08.2025 08:04 34 Horoscopul zilei 15.08.2025
Top stiri

Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, pentru cine ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte