12:26:13 19.01.2026
Stiri

Veaceslav Negruță: „Datoriile la buget au CRESCUT considerabil pe parcursul anului 2016, anticipând amnistia anunțată de Parlament”

Economie 29.12.2016 09:30 Vizualizări2059
Veaceslav Negruță: „Datoriile la buget au CRESCUT considerabil pe parcursul anului 2016, anticipând amnistia anunțată de Parlament” europalibera.org

Fostul ministru al Finanțelor, Veaceslav Negruță, susține că datoriile şi neplăţile la bugetul de stat au crescut considerabil pe parcursul anului 2016, anticipând amnistia votată de Parlament în prima lectură și în mare grabă la Parlament pe 15 decembrie curent.

„Deci, beneficiarii acestui proiect sunt un număr restrâns de oameni care au fost şi sunt direct sau indirect conectaţi la guvernare. Ceilalţi, peste 90 la sută, sunt cetăţeni corecţi şi respectuoşi faţă de lege, nu au proprietăţi şi venituri nedeclarate şi au toate obligaţiunile fiscale onorate la timp, fără penalităţi şi amenzi neachitate. Autorii au dorit ca acest proiect de lege să fie ascuns de ochii experţilor locali, societăţii civile, dar şi de ochii partenerilor de dezvoltare. Proiectul n-a trecut nicio etapă a procesului de creaţie legislativă, nu a fost expus discuţiilor publice, chiar dacă se pretinde a fi unul de interes major şi social, a fost ascuns de orice discuţie cu partenerii de dezvoltare, în special cu FMI”, susține Negruță într-un comentariu publicat în ediția din decembrie a Buletinului „Bugete fără secrete” al IDIS „Viitorul”.

Fostul ministru amintește că proiectul de lege privind liberalizarea capitalului şi stimularea fiscală a fost semnat ca iniţiativă legislativă de un grup de deputaţi în frunte cu preşedintele Parlamentului Andrian Candu, fiind înregistrat oficial în legislativ pe 1 decembrie 2016.

„Exact în acea perioadă (29 noiembrie – 2 decembrie), la Chişinău se afla o misiune a Fondului Monetar Internațional (FMI), condusă chiar de către şefa misiunii FMI pentru Republica Moldova. Iar iniţiativa respectivă a deputaţilor n-a fost discutată cu experţii FMI, chiar dacă pe 7 noiembrie 2016 consiliul director al FMI a aprobat un nou acord cu Republica Moldova pentru următorii trei ani. Denumirea proiectului nu are nimic în comun cu liberalizarea de capital, dar şi nimic cu stimularea fiscală. Noţiunile incluse în titlul legii au scop să distragă de la esenţa acestei legi: o amnistie a celor care au dobândit fraudulos şi ilegal proprietăţi, averi, active, mijloace de transport şi au ocolit mai multe legi pentru a-şi declara corect şi onest proprietăţile şi veniturile pe parcursul mai multor ani, dar şi o amnistie a unei părţi din penalităţile şi amenzile fiscale care în mod legal ar fi trebuit încasate la buget”, crede Veaceslav Negruță.

Potrivit fostului ministru al Finanțelor, acest proiect de lege, de fapt, blochează reforma declarată a justiției.

„Două elemente importante în pachetul de reformă a justiției sunt reforma Procuraturii și crearea Autorităţii Naționale de Integritate. Dacă devine lege, proiectul va bloca lucrul procurorilor și lucrul Autorității Naționale de Integritate în următoarea perioadă. Aici apar și multe alte riscuri ale promovării și implementării acestei legi:

  1. Descurajarea celor peste 90% din cetăţenii corecţi cu legea şi care n-au admis abateri în declararea proprietăţilor, veniturilor, dar şi în materie de impozitare de a mai respecta legea.
  2. Legalizarea ilegalităţilor admise anterior şi stimularea hazardului moral în continuare.
  3. Promovarea şi protejarea intereselor de afaceri ale unor persoane asociate sau afiliate puterii şi guvernării, în detrimentul concurenţii loiale.
  4. Blocarea reformei justiţiei: reforma procuraturii, funcţionarea ANI, lupta cu corupţia.
  5. Blocarea dialogului cu partenerii de dezvoltare şi, eventual, suspendarea finanţărilor externe, inclusiv a suportului bugetar, inclusiv cel sectorial”.

    Veaceslav Negruță crede că Parlamentul trebuie să retragă acest proiect de lege ca „fiind conceptual contrar acordurilor şi angajamentelor financiare avute cu FMI, Banca Mondială, Uniunea Europeană”.

    „Acest proiect de lege este, în mod clar, pentru anumite grupuri de cetățeni care, în ideea de a-și securiza proprietățile, afacerile care sunt în off-shore sau în alte jurisdicţii, încearcă să le legalizeze, să le aducă aici, în Republica Moldova, iar ulterior să-și asigure protecția afacerilor, prin pârghiile de control politic asupra instituţiilor statului. Atâta timp cât investigarea fraudelor bancare nu este finalizată nici pe plan intern, nici pe cel extern, este total contraindicat oricăror guvernări să aplice astfel de amnistie, cu atât mai mult guvernărilor asupra cărora planează anumite suspiciuni de implicare în această fraudare din sistemul bancar. Totodată, având în vedere poziţiile expuse şi de către partenerii de dezvoltare, autorii trebuie să retragă din Parlament acest proiect de „amnistie” ca fiind conceptual contrar acordurilor şi angajamentelor financiare avute cu FMI, Banca Mondială, Uniunea Europeană”, mai spune Veaceslav Negruță.

    Întregul comentariu îl puteți citi AICI.
Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri
19.01.2026 08:23 327 Horoscopul zilei 19.01.2026
18.01.2026 08:39 725 Horoscopul zilei 18.01.2026
17.01.2026 08:24 1004 Horoscopul zilei 17.01.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 19.94 1 USD 17.16 1 RON 3.92 1 RUB 0.22 1 UAH 0.40
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte