Stiri

Ungaria face din nou jocurile Rusiei. Blochează banii de la UE pentru livrările de arme pentru Kiev

Actualitate 14.11.2023 12:22 Vizualizări947
Ungaria face din nou jocurile Rusiei. Blochează banii de la UE pentru livrările de arme pentru Kiev Profimedia

Guvernul ungar continuă să respingă finanţarea de către UE a livrărilor de arme pentru Ucraina şi va face astfel până când va avea asigurări că Ucraina „nu va mai folosi acuzaţii pentru a pune companii ungare pe lista sa cu sponsorii războiului", a afirmat Peter Szijjarto.

Ministrul ungar a declarat presei într-o pauză a reuniunii ministeriale de la Bruxelles că „a existat o uriaşă presiune" asupra Ungariei ca să accepte acordarea unei noi plăţi de 500 de milioane de euro din Facilitatea europeană pentru pace pentru livrările de arme către Ucraina.

„Unii au spus (despre poziţia Ungariei) că este incorectă, alţii au spus că este scandalos..., dar le-am cerut colegilor mei din UE să nu inducă în eroare publicul", a spus Szijjarto.

„Acesta nu este sprijin pentru Ucraina. Aceste 500 de milioane de euro vor ajuta statele membre, care au decis să livreze acolo arme ca state suverane, să-şi recupereze o parte din preţul acelor arme", a spus el.

„Ungaria nu va contribui la plata a 1.500 de milioane de euro până când agenţia ucraineană anticorupţie nu va garanta că firmele ungare nu vor fi trecute pe lista cu sponsori ai războiului, pe baza unor acuzaţii nefondate şi uneori ridicole", a explicat ministrul ungar.

În ce priveşte candidatura Ucrainei la UE, Szijjarto a spus că această ţară este „foarte departe de îndeplinirea cerinţelor şi chiar şi de orice fel de progres".

În problema drepturilor minorităţilor, o prioritate în UE, notează MTI, Ucraina a regresat, a mai afirmat ministrul ungar. „Avem informaţii că ministrul ucrainean al educaţiei a instruit şcolile ca profesorii şi elevii să folosească limba oficială, ucraineana, chiar şi în timpul recreaţiilor", a declarat Szijjarto, citat de newsweek.ro.

„Guvernul (ungar) nu vede niciun motiv de a face să avanseze candidatura Ucrainei (la UE)", a conchis şeful diplomaţiei ungare, care a mai adăugat că, „în plus, UE ar trebui să aducă pacea în ţări terţe şi nu să importe război în bloc".

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.05 1 USD 17.13 1 RON 3.81 1 RUB 0.21 1 UAH 0.38
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri