Stiri

Un grup de ISTORICI, scriitori și interpreți CONTESTĂ „manifestațiile ZGOMOTOASE” programate de Igor Dodon la 24 august: „Ponegrește memoria miilor de basarabeni”

Social 07.08.2019 16:39 Vizualizări3190

Un grup de intelectuali, printre care istorici, scriitori și interpreți, susține că zilele de 23-24 august sunt de „doliu, în care trebuie comemorată tragedia națională, în locul manifestărilor zgomotoase, pe care le pregătește președintele Igor Dodon”. Potrivit lor, „prin organizarea acestor acțiuni necugetate Igor Dodon urmărește, pe de o parte, să ponegrească memoria miilor de basarabeni care au devenit victime ale administrației sovietice de ocupație.

Și, pe de altă parte, dorește să proslăvească, să elogieze regimul sovietic care a fost instaurat în Basarabia după operațiile militare din vara anului 1944”. Grupul de intelectuali a lansat, într-o conferință de presă la IPN, un apel public către cetățeni prin care îi invită la un miting comemorativ, care urmează să aibă loc pe 23 august.

„La 23 august, se vor împlini 80 de ani de la semnarea odiosului Pact Molotov-Ribbentrop și a Protocolului adițional secret, documente prin care cele două tiranii ale timpului – Germania nazistă și Uniunea Sovietică comunistă – și-au împărțit sferele de influență în Europa Centrală și de Sud-Est. Între altele, în cârdășia secretă sovieto-nazistă a fost vizată și România. În linii generale, Pactul Molotov-Ribbentrop a aprins lumina verde în declanșarea celui de-al Doilea Război Mondial, cea mai mare și sângeroasă conflagrație din istoria omenirii. La 28 iunie 1940, în bună înțelegere cu Germana hitleristă, URSS a anexat Basarabia, nordul Bucovinei și Ținutul Herța, promovând în aceste teritorii politici represive împotriva populației, organizând acțiuni de naționalizare, sovietizare, deznaționalizare, deportare etc”, a declarat istoricul Anatol Petrencu, citând din apelul public.

Istoricul a menționat că „în toiul operațiilor militare din cel de-al Doilea Război Mondial, pe data de 24 august 1944, URSS a reanexat teritoriile, ocupate în iunie 1940, reluând vechea politica criminală de represiune și deznaționalizare, la care s-a adăugat forme noi de persecuție împotriva populației civile – înfometare, deportarea în masă și altele”. „Cred că este firesc ca această zi de 24 august să fie o zi de doliu. În 1939, în Basarabia erau atestați 5,2 milioane de locuitori, iar în 1952, dintre aceștia mai rămăsese 2,5 milioane. Deci, jumătate din populație dispăruseră. Și atunci ce serbăm noi la 24 august. Este ca și cum am dansa, la acea sărbătoare anunțată, pe mormintele celor peste două milioane de cetățeni de ai noștri care au dispărut în această perioadă”, a declarat scriitorul Nicolae Dabija, transmite radiochisinau.md.

Istoricul Ion Negrei a menționat că acest apel este dictat de faptul că autoritățile Republicii Moldova, deși stat independent, continuă practică sovietice. „Ziua aceasta de 24 august 1944, când în spațiul dintre Prut și Nistru, a fost reinstaurat regimul totalitar sovietic comunist, devine o zi de manipulare a opiniei publice. Devine o zi de profanare a memoriei istorice, devine o zi în care populația băștinașă, victimele acestui popor sunt înjosite, ponegrite, sunt devalorizate, deoarece se organizează marii campanii propagandistice în care lucrurile sunt prezentate denaturat”, a mai spus istoricul.

„Considerăm că orice deformări ale istoriei în continuare, după modelul țarist, sovietic, orice încercări de a lipsi generația tânără de adevăr referitor la tot ceea ce s-a întâmplat de-a lungul timpului, mai ales după 28 iunie 1940 încoace, trebuie să fie evitate”, a notat Alecu Reniță, președintele Mișcării Ecologiste din Moldova.

Directoarea Liceului teoretic „Vasile Alecsandri”, Daniela Vacarciuc, a declarat că Pactul Molotov-Ribbentrop „reprezintă o intenție diabolică a unor minți criminale din 1939”. Și este extrem de important ca istoricii să sensibilizeze comunitatea, să condamne aceste atrocități.

Interpreta Zinaida Bolboceanu a făcut un apel către colegii ei să refuze apariția în scenă pe data de 24 august, la concertul organizat de Igor Dodon.

Mitingul comemorativ va fi organizat în Scuarul Europei din Chișinău, începând cu ora 12.00.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
CA are trei membri noi 10.07.2020 08:30 4589 CA are trei membri noi
Top stiri
Horoscopul zilei 29.08.2026 29.08.2026 12:51 681 Horoscopul zilei 29.08.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.16 1 USD 17.28 1 RON 3.83 1 RUB 0.21 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri