16:06:46 10.04.2026
Stiri

Un fost ministru al Apărării sugerează actualei guvernări de la Chișinău să aloce mai mulți bani Armatei Naționale: „Dacă nu ne vom hrăni propria armată, riscăm să hrănim armata lui Putin”

Actualitate 18.01.2022 09:32 Vizualizări2133
Un fost ministru al Apărării sugerează actualei guvernări de la Chișinău să aloce mai mulți bani Armatei Naționale: „Dacă nu ne vom hrăni propria armată, riscăm să hrănim armata lui Putin” Facebook

Estul Europei se transformă într-un „butoi cu pulbere”, iar R. Moldova se poate trezi „nepregătită” în „epicentrul” războiului, afirmă fostul ministru al Apărării, Anatol Șalaru.

Într-o postare pe Facebook, Șalaru îndeamnă actuala guvernare de la Chișinău să aloce mai multe resurse financiare pentru Armata Națională cu scopul fortificării sistemului de apărare al R. Moldova.

„ Din păcate, Republica Moldova este din nou „prinsă” pe picior greșit, iar anii de subfinanțare a Armatei Naționale, ca și a întregului sistem de securitate, își arată efectele. Suntem nepregătiți, cu armament învechit, cu o neutralitate șubredă, cu trupe străine pe teritoriul nostru și tot ce putem face la acest moment este să ne rugăm să nu înceapă un război în epicentrul căruia am ajunge mai devreme sau mai târziu. În contextul în care noile tehnologii dictează modul de ducere a războiului și mai toate țările din regiune investesc masiv în apărare, doar patriotismul și dedicația ofițerilor noștri sunt insuficiente. Cu siguranță, Maia Sandu și actuala guvernare nu puteau recupera într-un an tot ce nu s-a făcut în 30 de ani, dar, totuși, o nouă strategie de securitate și alocarea de resurse peste ce s-a oferit acum era necesară. Puține sunt țările care pot face față Rusiei, însă o armată pregătită și bine echipata ar mări costurile agresorului în caz de invazie. Traversăm o criză economică majoră, dictată de prețurile mari la energie și gaze, sprijinirea populației este necesară, dar apărarea națională nu este mai prejos. Cât mai este timp, trebuie alocate resurse pentru întărirea sistemului național de apărare și, mai ales, întărirea Armatei Naționale”, susține Anatol Șalaru.

În opinia fostului ministru al Apărării, „dacă nu ne vom hrăni propria armată, riscăm să hrănim armata lui Putin”.

Menționăm că luni, 17 ianuarie, de Ziua Diplomatului, președinta Maia Sandu le-a solicitat, printre altele, angajaților din serviciul diplomatic al R. Moldova să intensifice, în anul 2022, eforturile de integrare europeană și să contribuie „la un mediu de securitate pașnic în regiune”.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
10.04.2026 08:16 489 Horoscopul zilei 10.04.2026
Top stiri
10.04.2026 08:16 486 Horoscopul zilei 10.04.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.12 1 USD 17.24 1 RON 3.95 1 RUB 0.22 1 UAH 0.40
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte