Un cetățean al Federației Ruse intenționa să ajungă în Ucraina, via R. Moldova, în baza unui document fals


Un cetățean al Federației Ruse a zburat până la Chișinău și intenționa să ajungă în Ucraina în baza unui document falsificat. Bărbatului i-a fost refuzată trecerea frontierei de stat și intrarea în Republica Moldova.
Cazul a fost înregistrat ieri, 28 septembrie, aproape de miezul nopții, în punctul de trecere a frontierei Aeroportul Internațional Chișinău.
Polițiștii de frontieră au depistat o adeverință temporară de cetățean ucrainean cu semne vădite de falsificare asupra bărbatului rus.
„Printre pasagerii cursei Istanbul - Chișinău a fost identificat cetățeanul rus în vârstă de 51 de ani. Acesta se afla în tranzit pe teritoriul Republicii Moldova, țara de destinație fiind Ucraina. În acest sens, străinul a prezentat pe lângă pașaport și un document ce i-ar fi atestat cetățenia ucraineană. Din primele cercetări s-a stabilit că actul ucrainean conține indici de falsificare”, precizează Poliția de Frontieră.
Cazul este cercetat în continuare de oamenii legii.









































































