15:00:41 19.08.2025
Stiri

Percheziții de amploare într-un dosar de CORUPȚIE. Arhitectorul-șef din Hâncești ar fi pretins și primit între 200 - 500 de euro de la mai mulți cetățeni, în schimbul eliberării unor acte

Actualitate 19.08.2025 11:26 Vizualizări209
Percheziții de amploare într-un dosar de CORUPȚIE. Arhitectorul-șef din Hâncești ar fi pretins și primit între 200 - 500 de euro de la mai mulți cetățeni, în schimbul eliberării unor acte

Arhitectul-șef al raionului Hâncești este cercetat de Centrul Național Anticorupție (CNA) și procurori pentru fapte de corupție. În acest moment au loc percheziții în mai multe localități. Este vorba de 11 dosare pornite pe fapte de corupere pasivă și trafic de influență, în care este vizat arhitectul-șef al raionului Hâncești.

Potrivit probelor acumulate, funcționarul ar fi pretins și primit sume de bani cuprinse între 200 și 500 de euro de la mai mulți locuitori ai raionului în schimbul eliberării sau urgentării eliberării actelor permisive pentru demolare, edificare și proiectare a bunurilor imobile amplasate pe teritoriul raionului Hâncești. De asemenea, acesta este bănuit că ar fi pretins foloase necuvenite pentru influențarea membrilor comisiilor de recepție la finalizarea lucrărilor de construcție.

Perchezițiile se desfășoară pe mai multe adrese din municipiul Chișinău și raioanele Ialoveni și Hâncești.

Funcționarul respectiv a fost anterior vizat în alt dosar penal aflat în examinarea procurorilor din cadrul PCCOCS, pentru fapte de corupție.

Autor: ZiarulNational
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, pentru cine ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte