23:58:41 18.09.2025
Stiri

VIDEO // O nouă ședință de Guvern EȘUATĂ. Granturile SUA de peste 90 de MILIOANE de dolari rămân în aer din cauza miniștrilor lui Dodon

Actualitate 27.05.2021 09:13 Vizualizări3836
VIDEO // O nouă ședință de Guvern EȘUATĂ. Granturile SUA de peste 90 de MILIOANE de dolari rămân în aer din cauza miniștrilor lui Dodon

Miniștrii socialistului Igor Dodon au boicotat astăzi ședința extraordinară a Guvernului R. Moldova, în cadrul căreia urmau să fie aprobate două granturi acordate de Statele Unite ale Americii (SUA). La ședința de ieri nu a fost acumulat numărul necesar de voturi pentru aprobarea amendamentelor la cele două Acorduri, iar astăzi ședința a fost boicotată de către membrii Cabinetului de miniștri.

Amintim că Irina Vlah, o apropiată a lui Igor Dodon, a blocat ieri, în ședința Guvernului, două granturi din partea SUA de peste 90 de milioane de euro. Irina Vlah a ridicat din umeri atunci când a fost întrebată de ce nu votează și a spus că vrea să audă părerea Ministerului Justiției în acest caz, dar ministrul Fadei Nagacevschi nu a fost prezent la ședința Guvernului.


Ședința din 26 mai, în cadrul căreia Vlah nu a vrut să voteze pentru granturile de peste 90 de milioane de dolari

Citește și: DOC // Irina Vlah, o apropiată a lui Igor Dodon, a BLOCAT astăzi, în ședința Guvernului, două GRANTURI din partea SUA de peste 90 de MILIOANE de dolari. Ministru Nagacevschi nici nu s-au prezentat la ședință

„Sunt granturi substanțiale donate de contribuabilul american și e de datoria noastră să fim suficient de inteligenți pentru a profita la maximum de această ofertă generoasă din partea SUA”, a argumentat prim-ministrul interimar Aureliu Ciocoi, accentuând că e vorba de granturi și nu implică nicio obligațiune pentru R. Moldova.


26 mai: Membrii Cabinetului au convenit să se întrunească pe 27 mai pentru a aproba cele două amendamente

Totodată, ministrul de Interne, Pavel Voicu, și cel al Agriculturii, Ion Perju, s-au plâns că lor li s-ar interzice să semneze documentele privind acordarea unui grant din partea Japoniei și, respectiv, din partea Fondului Global de Mediu, pe motiv că ar fi interimari în funcțiile pe care le dețin.


Ședința de pe 27 mai, care nu a mai avut loc

Autor:
Stiri relevante
Top stiri

Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, pentru cine ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte