Maia Sandu participă, alături de peste 100 de lideri din întreaga lume, la deschiderea Jocurilor Olimpice. R. Moldova este reprezentată de 26 de sportivi


Președinta Maia Sandu a plecat la Paris, unde va participa, alături de peste 100 de lideri din întreaga lume, la ceremonia de deschidere a celei de-a XXXIII-a ediții a Jocurilor Olimpice de vară.
R. Moldova va fi reprezentată de 26 de sportivi, care au în palmares 9 titluri de campioni mondiali și 11 de campioni europeni.
Sportivii noștri vor participa la 10 probe sportive incluse în programul Jocurilor Olimpice.
CITIȚI și LISTA sportivilor care reprezintă R. Moldova la Jocurile Olimpice de la Paris 2024: Vom fi prezenți la zece probe sportive
În cadrul vizitei în Franța, șefa statului se va întâlni cu diaspora de la Nisa, cea mai mare comunitate de moldoveni din statul francez, după cea de la Paris.













































































