Presa de peste Prut: „Aeronava premierului Republicii Moldova, implicată într-un INCIDENT”


UPDATE 17.06: Surse din cadrul Guvernului R. Moldova au declarat pentru Ziarul NAȚIONAL că aeronava „Tarom”, care urma să ducă delegația R. Moldova de la Bruxelles la București, a avut probleme tehnice înainte de a decola. Aceasta a pornit spre România cu o întârziere de trei ore. Acum, delegația R. Moldova se află la București și își continuă programul. Premierul Valeriu Streleț urmează să aibă întrevederi cu premierul de la București, Victor Ponta, și cu președintele României, Klaus Iohannis.
Aeronava premierului Republicii Moldova a fost implicată, marţi, într-un incident. Geamul avionului cu care Valeriu Streleț trebuia să ajungă la București s-a fisurat.
Astfel, premierul nu a mai ajuns astăzi în Parlamentul României unde urma să țină un discurs. Parlamentul României a ratificat astăzi Legea privind Ajutorul financiar rambursabil în valoare de 150 de milioane de euro acordat Republicii Moldova.









































































