07:16:16 17.06.2025
Stiri

Bălți // Taximetrist, jefuit și agresat de către trei tineri

Social 04.12.2014 12:04 Vizualizări2099
Bălți // Taximetrist, jefuit și agresat de către trei tineri politie.gov.md

Un taximetrist din municipiul Bălți, care a fost solicitat de către trei tineri să-i transporte în raionul Sângerei, a fost jefuit și agresat. Cazul a avut loc la începutul lunii noiembrie curent.

Potrivit polițiștilor, în dimineața zilei de 8 noiembrie curent, taximetristul, în vârstă de 46 de ani, a fost solicitat de trei tineri să-i transporte până în raionul Sângerei. Când au ajuns în satul Slobozia-Chişcăreni, raionul Sângerei, unul dintre clienţi a scos cuţitul şi a ameninţat şoferul. Apoi, tinerii l-au scos forțat din automobil, l-au lovit cu picioarele, după care au sustras toate lucrurile personale - banii și două telefoane mobile. După ce l-au lăsat pe taximetrist la pământ, tinerii s-au urcat în mașină şi au venit în Chișinău, unde au abandonat automobilul.

În scurt timp, oamenii legii au reușit să dea de urmele făptașilor. Aceștia s-au dovedit a fi trei tineri de 17, 18 și 20 de ani, originari din Sângerei, doi dintre ei fiind anterior condamnați pentru furt.

Pe numele acestora a fost inițiat un dosar penal pentru tâlhărie. Dacă li se va demonstra vinovăția, cei trei riscă până la 12 ani de închisoare.

Autor: Galina Munteanu
Top stiri

Sondaj
Ce scenariu pare mai realist?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte