13:59:13 16.12.2025
Stiri

Tânără de 19 ani condamnată la 4 ani de închisoare pentru escrocherii cu accident fals la Chișinău

Actualitate 16.12.2025 10:25 Vizualizări386
Tânără de 19 ani condamnată la 4 ani de închisoare pentru escrocherii cu accident fals la Chișinău

Procuratura municipiului Chișinău a anunțat recent sentința de condamnare în cazul unei tinere de 19 ani. Aceasta a fost acuzată de comiterea infracțiunii de escrocherie prin schema „ruda implicată în accident”. Tânăra a fost condamnată la 4 ani de închisoare. Pedeapsa va fi executată într-un penitenciar de tip semiînchis pentru femei, conform sentinței Judecătoriei Chișinău, sediul Buiucani.

Conform materialelor cauzei, infracțiunea a avut loc între 24 ianuarie și 5 februarie 2025. Tânăra a acționat împreună cu alte persoane încă neidentificate, fiind parte a unui grup criminal organizat. Acesta era specializat în escrocherii prin metoda „ruda implicată în accident”, având ca scop principal obținerea de câștig material ilicit. În cadrul grupului, rolurile erau clar definite: identificarea victimelor, colectarea de informații relevante, contactarea și inducerea în eroare a acestora și preluarea mijloacelor financiare obținute prin escrocherii.

Pe 29 ianuarie 2025, membrii grupului au contactat o victimă, prezentându-se inițial drept rude și, ulterior, drept polițiști. Victima a fost indusă în eroare printr-un mesaj fals conform căruia fiica sa ar fi implicată într-un accident rutier în străinătate. Sub pretextul evitării unui dosar penal și al „despăgubirii persoanei vătămate”, victima a fost inițial informată că trebuie să plătească 15.000 euro. Apoi a fost convinsă să achite cel puțin 8.000 de dolari SUA.

Victima, sub influența înșelăciunii și a indicațiilor falsului „ofițer” primite prin telefon, a trimis suma de bani infractorilor prin intermediul inculpatei. Aceasta s-a deplasat la domiciliul victimei, a ridicat suma de 8.000 de dolari SUA și a transmis-o unui alt membru al grupului. În cadrul urmăririi penale, inculpata nu și-a recunoscut vina.

Cauza a fost examinată în lipsa inculpatei, deoarece ea nu s-a prezentat la ședințele de judecată, fiind ulterior dată în căutare. Instanța a dispus și încasarea sumei de 8.000 de dolari SUA, reprezentând prejudiciul cauzat victimei. Până la pronunțarea unei hotărâri definitive de condamnare, inculpata beneficiază de prezumția de nevinovăție. 

Stiri relevante
16.12.2025 08:32 396 Horoscopul zilei 16.12.2025
Top stiri
16.12.2025 08:32 402 Horoscopul zilei 16.12.2025

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 19.84 1 USD 16.88 1 RON 3.89 1 RUB 0.21 1 UAH 0.40
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, pentru cine ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte