08:17:10 03.05.2025
Stiri

Șoferii din R. Moldova parchează pe trotuare, în stații sau chiar pe zebră. Cum reacționează oamenii legii

Social 10.07.2015 10:43 Vizualizări2128
Șoferii din R. Moldova parchează pe trotuare, în stații sau chiar pe zebră. Cum reacționează oamenii legii igp.gov.md

Zeci de șoferi sunt sancționați zilnic pentru că își parchează mașinile în locuri interzise. Cele mai multe nereguli constatate de polițiștii de patrulare sunt oprirea și staționarea pe trotuare, în stațiile mijloacelor de transport în comun sau chiar pe zebră.

De la începutul anului curent, peste 10 mii de șoferi au fost amendați pentru nerespectarea acestor norme.

Mașinile sunt abandonate pe trotuare, pe benzile de circulație și pistele pentru bicicliști, blocând circulația în orașe.

În scopul fluidizării traficului, dar și pentru a-­i determina pe șoferi să respecte regulile de oprire și staționare, polițiștii de patrulare și cei care monitorizează traficul rutier în regim online avertizează și sancționează șoferii care încalcă stringent legislația în acest sens.

Astfel, de la începutul anului, au fost aplicate circa 1 400 de avertismente și peste 10 mii de amenzi pentru staționări neregulamentare și perturbarea circulației atât pe carosabil, cât și pe trotuare.

Menționăm că polițiștii din trafic vor continua să monitorizeze șoferii care vor încălca normele rutiere cu privire la oprirea, staționarea și parcarea în locuri interzise.

Aceștia riscă de a fi sancționați cu amendă de la 100 la 200 de lei cu aplicarea a două puncte de penalizare, iar cei care vor crea obstacole în circulația rutieră vor suporta amenzi de până la două mii de lei.

Autor: Victoria Bortă
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Descoperă
Punct de vedere NAȚIONAL
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

27.12.2024 09:10 Nicolae Negru Nicolae Negru // Maia Sandu, al doile...

Sondaj
Credeți că lupta împotriva corupției mari va fi impulsionată prin comasarea Procuraturii Anticorupție și PCCOCS?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte